By przekazać wiedzę współczesnej młodzieży, nie wystarczy już tablica i zeszyt. Żyjąca w świecie rozlicznych możliwości młodzież oczekuje równie atrakcyjnego przekazu i współuczestnictwa jakie oferuje internet. Tym wymaganiom ma sprostać mobilna edukacja ekologiczna.

Próbą sprostania wyzwaniu jest obudowanie treści elementami interaktywnymi, praca na dobrych pomocach dydaktycznych oraz przeniesienie zajęć poza szkolne mury. Jest to zadanie Jeżowoza – ekomobila, który od dwóch miesięcy odwiedza szkoły w podlaskim i okolicy. Jako pierwszy ekomobil w Polsce.

Idea mobilnej edukacji ekologicznej jest szeroko znana w Niemczech. Pierwszy ekomobil powstał w Badenii-Wittembergii w 1987roku, zaraz po nim zaczęły funkcjonować kolejne. Dziś ekomobile funkcjonują w krajach Europy Zachodniej, w USA, Japonii, Korei Południowej, Chinach, Kolumbii, a nawet w Kenii (więcej).

Celem ekologicznej edukacji na kółkach jest przybliżenie uczniom otaczającej ich przyrody w sposób innowacyjny i interaktywny. Lekcja, gdzie teoria i praktyka ściśle się ze sobą łączy. Pomysłodawcom idei przyświecało założenie, że skuteczna edukacja ekologiczna musi być prowadzona poprzez własne doświadczenie, badanie i odkrycie każdego ucznia. Najlepiej na łonie natury. Poznawanie przyrody wzrokiem, słuchem, dotykiem, smakiem. Zajęcia maksymalnie praktyczne. Mają być innowacyjne i interaktywne. Ich celem jest zachęcić, nie zniechęcić, zaciekawić, a nie znudzi.

Jeżowóz powstaje przy współpracy Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju Agro – Group z Białegostoku z Saksońską Fundacją Przyrody i Środowiska z Niemiec (Sächsische Landesstiftung Natur und Umwelt), przy wsparciu finansowanym niemieckiej fundacji Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Saksońska Fundacja z Drezna od lat oferuje zajęcia z ekomobilami dla uczniów od szkół podstawowych po średnie z Saksonii  (więcej) i swoim doświadczeniem wspiera wdrożenie  ekomobila w Polsce. Patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Środowiska.

Polski ekomobil to zakupiony w październiku 2009 roku Mercedes Sprinter. Trwa właśnie jego zabudowa, by go przystosować do bezpiecznego przewożenia i łatwego udostępniania w terenie pomocy dydaktycznych. Wykorzystano do tego specjalnie sprowadzaną płytę, o połowę lżejszą od standardowej, co wpływa na oszczędność paliwa. Na wyposażeniu ekomobila na początek znajdą się stoły i krzesła, system odprowadzania i doprowadzania wody, mikroskopy stereoskopowe, lornetki, pudełka z lupą, paski testowe do badania chemicznego wody, pojemniki do obserwacji owadów z lupą, wiatromierze, termometry, atlasy i przewodniki do oznaczania roślin i zwierząt itp.

Trwają pierwsze, testowe zajęcia z wykorzystaniem wyposażenia mobila. Z racji zimy, prowadzone są one w klasach szkolnych,  ale już  od kwietnia warsztaty będą się odbywać w terenie. Uczniowie zbadają zawartość azotanów i odczyn w wodzie Narwi, dowiedzą się, jak sprawdzić jej zapach, zmętnienie, zabarwienie, rodzaj zawiesiny. Określą rodzaj dna, typ zbiornika, powierzchnię, opiszą otoczenie, zacienienie, spadek brzegu i obserwowane w pobliżu gatunki zwierząt. Z wody wyłowią czerpakiem organizmy, zidentyfikują je pod mikroskopem i na ich podstawie określą jej czystość. W podobnie aktywny sposób będą przebiegać warsztaty dotyczące łąki, lasu, gleby, klimatu czy konsumpcji.  Uczestnicy – 50 szkół podstawowych i gimnazjów z Polski północno – wschodniej – zostali wyłonieni podczas naboru we wrześniu 2009 roku. Zainteresowanie zajęciami z Ekomobilem wykazała również polska szkoła na Litwie – Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Sołecznikach. 

Prócz zajęć dla uczniów, jesienią 2010 roku planowane są warsztaty z ekomobilem z zakresu interaktywnej edukacji ekologicznej dla nauczycieli oraz „Dzień otwarty Ekomobila”. Zaś już w marcu w Berlinie odbędzie się europejski zjazd i prezentacja ekomobili (AGUM – Arbeitsgemeinschaft der Umweltmobile), w którym po raz pierwszy w historii pojawi się ekomobil z Polski – Jeżowóz. 

Zajęcia prowadzone z ekomobilem to praktyka, która bawi oraz inspiruje do dalszego poznawania przyrody. Jak wskazuje niemiecka praktyka, warsztaty z ekomobilem zachęcają uczestników do pogłębiania zainteresowań w zakresie ochrony natury i środowiska. Wysokie zainteresowanie taką formą edukacji wśród szkół utwierdza celowość idei i uzasadnia propagowanie takiego modelu edukacji ekologicznej. Skuteczność przekazu, na co wskazuje powszechnie znana wysoka świadomość ekologiczna Niemców, powinna być czynnikiem decydującym o zapewnieniu rozwoju mobilnej edukacji ekologicznej. 
 

Kontakt
Barbara Kuprel-Poźniak
Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Agro – Group, tel. 085 653 75 76
 

Celem ekologicznej edukacji na kółkach jest przybliżenie uczniom otaczającej ich przyrody w sposób innowacyjny i interaktywny.

Już od kwietnia warsztaty będą się odbywać w terenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię