Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)to problem wielu gospodarstw domowych. Czasami uda się go oddać do sklepu. Częściej jednak składujemy go w naszych piwnicach, garażach czekając na okazję pozbycia się go.

Są, niestety, jeszcze tacy, którzy wyrzucają elektrośmieci do lasów, stawów, na pola zatruwając zawartymi w nich niebezpiecznymi substancjami nasze środowisko.
Pod koniec października pojawiła się okazja pozbycia się ZSEE z naszych domów. Sołtys Jonkowa, pani Teresa Pralicz, zwróciła się do mnie z propozycją wspólnego przystąpienia do konkursu „Ekosołectwo” organizowanego przez firmę Interprim z Olsztyna współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Propozycją to podzieliłam się szybko z moimi uczniami, którzy przyjęli ją z wielkim aplauzem, gdyż tego typu akcje to nie nowina dla nas. Od wielu lat prowadzimy akcje zbiórki zużytych baterii, tonerów, w których zresztą wspiera nas pani sołtys. W ciągu 2 dni uczniowie przygotowali plakaty, które p. sołtys rozwiesiła na tablicach informacyjnych w wielu punktach Jonkowa. Następnie przystąpili do akcji… W krótkim czasie w wielu domach naszego sołectwa dokonano przeglądu strychów, garaży, piwnic. Okazało się, że znajduje się w nich wiele zepsutego sprzętu. W szkolnych zakamarkach znaleziono nieużyteczne już świetlówki, czajniki, monitory, komputery, głośniki. Wielu dostawców udało się pozyskać pani sołtys z racji jej pracy w sklepie AGD w centrum Jonkowa.
 
Do akcji włączył się Urząd Gminy oraz firma „Erko” z Jonkowa. Firma „Flexgraf” z Jonkowa dzięki rodzeństwu Klaudii i i Kubie, za pośrednictwem ich taty (pracownika „Flexgrafu”), dostarczyła pełną furgonetkę elektrośmieci.
Miejscem zbiórki odpadów stał się prywatny garaż pani sołtys, do którego elektrośmieci były przywożone samochodami firmowymi i osobowymi bądź dostarczane w szkolnych plecakach.
 Z dnia na dzień przybywało osób chętnych do przekazania nam ZSEE. Lecz, niestety, termin akcji minął z dniem 20 listopada. Teraz czekamy na wyniki.
Zwycięstwo w konkursie nie jest dla nas ważne, ważne jest zwycięstwo w zwiększeniu się świadomości ekologicznej naszego sołectwa wraz ze świadomością, że nikt już nie będzie wyrzucał niebezpiecznych odpadów do lasów, oczek wodnych, na pola niszcząc piękno naszego krajobrazu, z którego słyniemy w całej Polsce.
 
Małgorzata Świderska
Szkoła Podstawowa w Jonkowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię