W czerwcu otwarto ścieżkę przyrodniczą na Łysej Górze w Bielawie. Ścieżka powstała w ramach projektu ?W dziewięćsiłach nasza siła? realizowanego przez uczniów i nauczycieli z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bielawie w woj. dolnośląskim. Akcja była współfinansowana ze środków przyznawanych w ekologicznym konkursie ?Henkel ? zielone granty?.

Obiekt został utworzony z myślą o poszerzaniu wiedzy dzieci i młodzieży szkolnej na temat bogatych zasobów przyrodniczych okolic Bielawy. Nauczyciele będą prowadzić na ścieżce lekcje przyrody, przekazując dzieciom wiedzę o roślinności kserotermicznej, pochodzącej z ciepłych terenów Europy i Azji, o budowie geologicznej wzgórza i pobliskich formach terenu widocznych ze szczytu wzniesienia oraz o sposobie wyznaczania wysokości względnej wzniesień metodą proporcji. Prawie kilometrowy odcinek ścieżki prowadzi od podnóża Łysej Góry przez wyrobisko gnejsu na zboczu zachodnim do stanowisk roślin kserotermicznych na zboczu południowo-zachodnim i szczycie wzniesienia. Na początku ścieżki znajduje się  tablica informacyjna opracowana przez nauczycieli ESP nr 7, a w wyrobisku i na szczycie ustawiono ławki ufundowane przez Urząd Miasta w Bielawie.

Ścieżka powstawała w kilku etapach. Najważniejszym zadaniem, oprócz stworzenia projektu i produkcji tablicy informacyjnej, była tzw. inwentaryzacja gatunków tj. sprawdzanie, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w okolicy – zadanie to uczniowie wykonali pod czujnym okiem nauczycieli. Ważnym elementem akcji było także sprzątanie terenu, w którym 22 kwietnia uczestniczyło ponad stu uczniów z czterech klas. Częścią projektu „W dziewięćsiłach nasza siła” były także konkursy: plastyczny, fotograficzny, literacki oraz konkurs na młodego przyrodnika.  Młodzi przyrodnicy pomagają nauczycielom podczas zajęć terenowych, przekazując kolegom wiedzę potrzebną do uzupełnienia kart pracy.

Liczymy, że dzięki ścieżce uczniowie poznają najcenniejsze zasoby okolicznej przyrody, będą zwracać uwagę na rośliny chronione oraz tak ważną dla naszych terenów bioróżnorodność – mówi Anna Sobierajska, koordynatorka akcji i nauczycielka z ESP nr 7 w Bielawie. – Jest to idealne miejsce na organizowanie lekcji w terenie – planujemy regularnie prowadzić tu zajęcia z przyrody dla uczniów naszej placówki jak również będziemy zachęcać do tego nauczycieli z innych szkól i przedszkoli. W tym celu przygotowaliśmy kolorowanki z roślinami kserotermicznymi, puzzle z dziewięćsiłem bezłodygowym dla przedszkolaków i klas I-III oraz karty pracy dla uczniów klas IV-VI.

W uroczystości otwarcia ścieżki oprócz uczniów i nauczycieli uczestniczyli  goście z Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie oraz prezes Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego. Organizatorzy akcji planują w przyszłości ubiegać się o dodatkowe środki finansowe na rozmieszczenie kolejnych tablic informacyjnych na trasie ścieżki.
 

Uzupełniamy karty pracy.

Przecięcie wstęgi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię