W najbliższy czwartek w kawiarni BAL w Krakowie odbędzie się uroczysta inauguracja wystawy oraz ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu ART TECH DESIGN. Uczestnicy zgłosili ponad 40 projektów kreatywnego upcyklingu zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych.

Odpady elektroniczno-elektryczne to fantastyczny materiał, który może stać się doskonałym pretekstem dla udowodnienia sprytu, wrażliwości plastycznej i pomysłowości, co udowodnili uczestnicy konkursu ART TECH DESIGN – mówi Hanna Szpil, kuratorka wystawy.

Statystycznie Polak wytwarza 300 kilogramów śmieci rocznie, co w skali 38-milionowego kraju stanowi astronomiczną ilość.
Organizatorzy konkursu zaproponowali by pójść krok dalej w kreatywnym podejściu do odpadów, czyli przejść od recyklingu do upcyklingu. Upcykling to twórcza forma wtórnego przetwarzania, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. – dodaje kuratorka.

Różnicę pomiędzy recyklingiem i upcyklingiem łatwo wytłumaczyć za pomocą przykładu. Jeśli postanowisz pożegnać się z koszulką z krótkim rękawkiem i włożysz ją do pojemnika na odzież to wrzucisz ją do ponownego obiegu. Nastąpi „reuse” jeśli ktoś ją użyje w takiej postaci, recykling jeśli zostaną z niej odzyskane surowce.
Inną zasadą upcyklingu jest praktyczne podejście do twórczości czyli skupienie się na tworzeniu praktycznych przedmiotów codziennego użytku niż instalacji stricte ozdobnych i zupełnie niepraktycznych, typu Wawel zbudowany z puszek.

Kasia Dorota z zajmującej się upcyklingiem inicjatywy POLtwór zwraca uwagę na etyczny aspekt tej działalności. – Artyści czy pasjonaci zajmujący się upcyklingiem powinni ze względu na troskę o środowisko dążyć do używania materiałów z odzysku. Czasem bowiem zdarza się, że jako upcyklingowe, reklamowane są projekty, w których artyści wykorzystują codzienne obiekty w sposób niestandardowy, na przykład tworząc biżuterię z klocków lego. Ze względu na wygodę korzystają z nowych materiałów.

W takim wypadku możemy mówić o twórczym designie, ale już nie o działaniach na rzecz ochrony środowiska. W ramach warsztatów upcyklingu można połączyć ekologiczne treści z radością twórczości i eksperymentowania.

Jeśli popracujesz dwie godziny nad portfelem z opakowań o soku to dłużej się zastanowisz czy naprawdę chcesz wyrzucić kolejne opakowanie. – dodaje Kasia Dorota.

Wystawa będzie czynna od 13 do 27 czerwca w kawiarni BAL na Zabłociu (ul. Ślusarska 9). Nagrodzonych zostanie 9 osób w 3 kategoriach: ART, TECH, DESIGN. Łączna wartość nagród wynosi 24 tys. zł. Po uroczystej inauguracji organizatorzy zapraszają na koktajl.

Więcej informacji na stronie www.aerisfuturo.pl lub pod numerem telefonu 12 430 08 22.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię