W dniach 6-10 sierpnia, w Supraślu odbywają się warsztaty dla ekoedukatorów z całej Polski. W szkoleniu bierze udział 30 osób, dla których przygotowano liczne spotkania ze specjalistami oraz wyjścia w teren.
Wszystko po to, aby lepiej poznać przyrodę Polski,a później prowadzić ciekawe i pełne pasji zajęcia przyrodnicze.
Warsztaty Letniej Szkoły Liderów Ekologii finansowane są ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Organizatorem szkolenia jest Fundacja Nasza Ziemia, która już blisko 20 lat zajmuje się edukacją ekologiczną. „Pomysł na warsztaty to efekt wieloletnich obserwacji oraz wywiadów z nauczycielami oraz edukatorami. Szkolna sala nie wystarczy, gdy chcemy mówić o przyrodzie, pokazywać jej piękno oraz zachęcać dzieci, młodzież i dorosłych do jej ochrony.
Ważne jest, aby wyjść w teren. Na własne oczy zobaczyć rankiem żurawie, zachwycić się konstrukcją domków budowanych przez drobne bezkręgowce, czy też usłyszeć małe sikorki w gnieździe” – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, Prezes Fundacji Nasza Ziemia. „Od niedawna nauczyciele mają obowiązek prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem form edukacji terenowej. Dotyczy to również przyrody oraz biologii. Wciąż brakuje pomysłów, jak realizować takie lekcje, aby uczniowie wynieśli z nich jak najwięcej. Przeszkodą może być też brak specjalistycznej wiedzy. Dlatego takie warsztaty jak Letnia Szkoła Liderów Ekologii są ważne i wartościowe” – mówi Marta Chruściel, uczestniczka warsztatów. O tym jak bardzo potrzebne są takie warsztaty może również świadczyć fakt, że w ciągu pierwszych pięciu dni od otwarcia rejestracji, napłynęło ponad 130 zgłoszeń!
W czasie Letniej Szkoły Liderów na uczestników czekają między innymi: wyprawa z ornitologiem po Puszczy Knyszyńskiej, prowadzenie inwentaryzacji płazów w lokalnych zbiornikach wodnych, warsztaty botaniczne, a także warsztaty z terenoznawstwa połączone z nauką sporządzania map, dyskusje połączone z prezentacją dobrych praktyk edukacyjnych z całej Polski, warsztat dot. odpowiedzialnej konsumpcji, a także przyrodnicza wycieczka do Silvarium w Poczopku. Zaplanowano także czas na wymianę doświadczeń i integrację uczestników.
Po warsztatach Letniej Szkoły Liderów Ekologii, każdy z uczestników zobowiązany jest
do stworzenia autorskiego scenariusza zajęć ekologicznych oraz do przeprowadzenia minimum
20 warsztatów w swoim regionie. Dzięki temu zdobyta na warsztatach wiedza oraz umiejętności
będą mogły być wykorzystane w działaniu i przekazywane dalej.