Na terenie Gminy Pruszcz Gdański udostępniono dla turystyki kajakowej Obszary Chronionego Krajobrazu ?Doliny Raduni? i ?Żuław Gdańskich?. Unikatowy kompleks „kaskady rzeki Raduni” to sześć elektrowni tworzących malowniczy krajobraz ze zbiornikami wodnymi oraz otaczającymi je wzgórzami porośniętymi lasami.
Budowa infrastruktury turystycznej na rzece Raduni wyniosła ponad 400 tys. zł i została sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Unia Europejska dofinansowała zadanie w wysokości 75 % jego kosztu. Przedmiotem projektu była przede wszystkim budowa elementów infrastruktury kajakowej na Szlaku Elektrowni Wodnych Raduni takich, jak „przenoski” przy elektrowniach lub miejsca załadunku i wyładunku kajaków oraz tablice informacyjne. Projekt został zrealizowany w partnerstwie z Miastem Pruszcz Gdański. Do dyspozycji turystów został oddany szlak kajakowy na Raduni, dający nie tylko możliwość aktywnego spędzenia czasu, ale również zwiedzenia unikalnych i nadal działających elektrowni wodnych na Raduni.
W wyniku realizacji projektu możliwa jest organizacja spływów kajakowych na odcinku od Straszyna do centrum Gdańska, dwiema rzekami: Radunią do Krępca a następnie Motławą do centrum Gdańska. Łączna długość tego szlaku wynosi ok. 24 km, z czego na Radunię przypada 18 km a na Motławę 6 km. Ostatnie 5 km rzeki Raduni (od sanktuarium Świętego Wojciecha) i cała długość Motławy (łącznie 11 km) przebiega na terenie Gdańska.
Obszar objęty oddziaływaniem projektu określić można jako odcinek rzeki Raduni pomiędzy Straszynem a centrum Gdańska, o łącznej długości ok. 24 km, położony na obszarze 3 gmin (gmina Pruszcz Gdański, miasto Pruszcz Gdański, gmina Miejska Gdańsk) i dwóch obszarów chronionego krajobrazu – w górnej części OChK Doliny Raduni, w dolnej – OChK Żuław Gdańskich.
Władze Gminy mają nadzieję nie tylko na wzrost liczby turystów z zewnątrz, liczą także na zainteresowanie mieszkańców gminy. Proekologiczny i edukacyjny charakter tego produktu turystycznego sprawi, że nowa oferta turystyczna stanie się szczególnie atrakcyjna dla dzieci i młodzieży, które uzyskają możliwość ciekawego i aktywnego spędzenia czasu poznając swoją „małą ojczyznę”.
Trasa: Rutki- Łapino- Kolbudy- Bielkowo- Straszyn- Prędzieszyn- Kuźnice- Juszkowo- Pruszcz Gdański.
Źródło: www.mentor-polska.pl