W piątek, 8 maja Punkt Gromadzenia Odpadów Problemowych – GRATOWISKO odwiedziły dzieci z Przedszkola nr. 112 w Poznaniu.
GRATOWISKO to punkt do którego mieszkańcy mogą przynosić odpady problemowe i niebezpieczne z gospodarstw domowych.
Przedszkolaki zwiedziły teren GRATOWISKA i obserwowały selektywny sposób przechowywania odpadów problemowych na placu. Na podstawie 4 pojemników do segregacji surowców wtórnych, znajdujących się na palcu zapoznały się z systemem segregacji odpadów i surowców wtórnych, funkcjonującym na terenie Poznania.W trakcie wizyty poznały odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. rodzaju odpadów które są przyjmowane do PGOP na Dębcu. Dzieci dowiedziały się także, co dzieje się później z odpadami przechowywanymi na terenie Punktu. Poznały one sposoby utylizacji odpadów niebezpiecznych.
Dzięki pogadance ekologicznej przeprowadzonej przez pracowników ZZO, przedszkolaki utrwaliły sobie uzyskane wiadomości. Każdy z uczestników otrzymał torbę ekologiczną oraz płytę z filmami edukacyjnymi „Posłuchaj rady segreguj odpady”, w skład której wchodzą trzy filmy: „Felka rady jak segregować odpady”, „PETa patenty na zużyte sprzęty” oraz „Zbędne, zużyte, zepsute? wszystko na GRATOWISKO”.
Na GRATOWISKO, czyli do punktu gromadzenia odpadów problemowych, każdy mieszkaniec miasta Poznania przywieźć może swoje odpady problemowe pochodzące z gospodarstwa domowego. Do odpadów tych zaliczamy:
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- termometry rtęciowe
- świetlówki i żarówki energooszczędne
- zużyty olej silnikowy
- filtry olejowe
- stare farby i rozpuszczalniki
- baterie i akumulatory
- róznego typu środki i odczynniki chemiczne
- przeterminowane leki
- odpady wielkogabarytowe (stare meble)
- odpady zielone (skoszona trawa. liście)
- gruz z drobnych remontów
Źródło www.odpady.poznan.pl