Szacuje się, że 9,8 milionów osób palących w Polsce, wypala około 54 miliardów papierosów rocznie, z czego około 30% zaśmieca środowisko. To szesnaście miliardów niedopałków papierosów na naszych ulicach i w innych miejscach publicznych. Niedopałki papierosów stanowią około 60% wszystkich śmieci.

Zakaz palenia wprowadzony w Polsce w listopadzie 2010 roku prawdopodobnie uwydatnił problem zaśmiecenia niedopałkami papierosów w obrębie miejsc objętych zakazem.Jeżeli zakaz palenia w Polsce spowodowałby taki wzrost, (jak już wiemy średnio ponad 50% Polaków uważa, że nastąpił wzrost zaśmiecenia niedopałkami papierosów w miejscach objętych zakazem palenia i ogólnie na ulicach – oznaczać by mogło to, że nawet 24 miliardy niedopałków papierosów zaśmieca Polskę co roku.
 
Kampania „Miasto bez niedopałków” ma na celu walkę z zaśmieceniem niedopałkami papierosów w przestrzeni publicznej. Celem kampanii jest podniesienie świadomości wśród wszystkich osób, z naciskiem na osoby palące na temat problemu, jakim jest zaśmiecenie niedopałkami papierosów i uświadomienie potencjalnych odbiorców kampanii o negatywnych skutkach nieodpowiedzialnego wyrzucania wypalonych papierosów.
Kampania „Miasto bez niedopałków” wskazuje kroki postępowania, opierając się na 3 punktowym planie profilaktycznym, zmierzające do zminimalizowania zaśmiecenia niedopałkami papierosów w przestrzeni miejskiej – m.in. zachęca do używania zewnętrznych popielniczek, które są jednym z rozwiązań w walce z zaśmieceniem niedopałkami w miejscach publicznych.

 

Czy wiesz, że…
  • Filtry papierosów są toksyczne i zawierają ponad 4000 związków chemicznych, w tym środki chwastobójcze, środki grzybobójcze i środki owadobójcze.
  • Filtry potrzebują nawet 15 lat do całkowitego rozkładu. Wiele niedopałków zostaje tam, gdzie są wyrzucone, a wiele jest wdmuchiwanych lub wrzucanych do kanałów burzowych, a następnie zmywanych do lokalnych strumieni, rzek i często mórz.
  • W ciągu godziny ekspozycji na działanie wody deszczowej lub ścieków, toksyczne związki chemiczne przenikają do środowiska, szkodząc środowisku naturalnemu i zabijając dzikie zwierzęta.
  • Zaśmiecenie niedopałkami papierosów stwarza realne zagrożenie dla zwierząt i małych dzieci. Toksyczne niedopałki zostały znalezione w żołądkach ptaków, ryb i innych zwierząt.
  • Dzieci w wieku od 6 do 24 miesiąca są szczególnie narażone na połknięcie toksycznych niedopałków i zadławienie nim, gdyż w tym właśnie okresie badają swoje środowisko.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Strona kampanii: miastobezniedopalkow.org
 
 

Filtry papierosów są toksyczne i zawierają ponad 4000 związków chemicznych, w tym środki chwastobójcze, środki grzybobójcze i środki owadobójcze.

Zwierzęta często połykają niedopałki, myląc je z pożywieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię