W sobotę, 21 sierpnia na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego odbędą się V Mistrzostwa Europy IX Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody. Celem Mistrzostw jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz spopularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych.
Organizatorzy mają na celu rozwinięcie współpracy pomiędzy parkami narodowymi i krajobrazowymi, a organizacjami lokalnymi i regionalnymi w takich dziedzinach jak: ochrona przyrody, edukacja ekologiczna, kultura, turystyka oraz rozwój społeczno-gospodarczy.
Pogłębienie wiedzy przyrodniczej lokalnej społeczności – zwłaszcza biebrzańskich rolników i władz samorządowych – ma właśnie tu nad Biebrzą – szczególne znaczenie: Dolina Biebrzy została wybrana jako pilotowy obszar do wdrażania programów rolno-środowiskowych, jak również została zaproponowana do europejskiej sieci ochrony przyrody Natura 2000. Występujące w Dolinie Biebrzy otwarte łąki cechują się walorami przyrodniczymi wyróżniającymi je w skali Europy. Są one miejscem gniazdowania i żerowania rzadkich ptaków: batalionów, rycyków, czajek, krwawodziobów. Stanowią także ważne tereny łowów ptaków drapieżnych jak orlik grubodzioby, orlik krzykliwy, gadożer. Koszenie łąk zapobiega zarastaniu krzewami i trzciną. Przyczynia się także do ochrony szczególnie cennych zbiorowisk roślinnych, które w innych częściach kraju można spotkać już bardzo rzadko, np. turzyca strunowa, wełnianeczka alpejska, gnidosz królewski, skalnica torfowiskowa.
Od początku lat 70. XX wieku wraz z postępującą mechanizacją rolnictwa i wyludnianiem się wsi, rolnicy zaprzestali wypasu bydła. Nieopłacalne stało się również koszenie podmokłych łąk, na które nie można było wjechać ciężkim sprzętem rolniczym. Kośne niegdyś łąki zaczęły porastać wierzbami, olchami, brzozami i trzciną, a to spowodowało wycofywanie się ptaków typowych dla terenów otwartych. Zarastanie bagien oznacza spadek bioróżnorodności – zmniejsza się bowiem liczba gatunków roślin i zwierząt. Chcąc zachować naturalny charakter torfowisk musimy je ochraniać w sposób czynny.
lokalizacja zawodów Biebrzańskie Sianokosy
Od 2000 r. na terenie Bagna Ławki Biebrzański Park Narodowy prowadzi kilka projektów ochrony czynnej turzycowisk, na łącznej powierzchni około 1,5 tys. ha. Pierwszym etapem prac jest ręczne usuwanie zakrzaczeń wierzbowych i brzozowych. Dalsze prace tj. wykaszanie, ze względu na dużą skalę prac, prowadzi się mechanicznie. W wielu miejscach Europy obserwuje się bowiem podobny problem – zanikanie obszarów bagiennych, kształtowanych przez tradycyjne rolnictwo. Do udziału w imprezie oraz wspólnej zabawy zapraszamy: kosiarzy z gmin biebrzańskich i całej Polski, reprezentacje parków narodowych z kraju i zagranicy, przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń zajmujących się ochroną przyrody.
Informacje organizacyjne:
Organizatorzy:
Biebrzański Park Narodowy
Urząd Gminy Trzcianne
Miejsce spotkania i zawodów:
Bagno Ławki przy wieży widokowej na Carskiej Szosie,
Biebrzański Park Narodowy
Termin: 21 sierpnia 2010 r.
Konkurencje:
1. 2-osobowych drużyn o tytuł drużynowego Mistrza Europy.
2. Finał indywidualny o tytuł Mistrza Europy.
3. "O Wójtową Osełkę i Koszyk Wójtowej" – dla zaproszonych gości.
Przewiduje się wyróżnienia w klasyfikacjach: parki narodowe polskie i zagraniczne, najlepszy zespół z woj. podlaskiego, najlepsza jakość koszenia.
Kontakt: Biebrzański Park Narodowy, tel. 085 7380620, 085 7383000, www.biebrza.org.pl
Andrzej Grygoruk, tel. 085 7383025, 0604406786,
Halina Zub, tel. 085 7383003
Źródło: Biebrzański Park Narodowy