W Krakowie można ujrzeć nieznane zakątki Puszczy Białowieskiej oraz podpatrzyć jej mieszkańców. Piękno ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego strefy umiarkowanej jest ukazane na 100 wielkoformatowych zdjęciach wybitnego fotografika Jana Walencika. Wystawie towarzyszą projekcje filmowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz konkursy.

Wydarzenie pt. "Arbores Vitae. Ostatnia taka puszcza" wspierane jest patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska – Głównego Konserwatora Przyrody, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Arbores Vitae to nie tylko bogactwo wrażeń i świetna zabawa, lecz także szansa zdobycia wiedzy o przyrodniczych skarbach tej części Europy. Wystawa zostanie uzupełniona planszami informacyjnymi z najważniejszymi wiadomościami na temat Puszczy Białowieskiej i innych lasów pierwotnych oraz znaczenia drzew dla ekosystemu i człowieka. Wśród autorów prezentowanych tekstów są wybitni specjaliści: prof. dr hab. Tomasz Wesołowski, prof. dr hab. Janusz Hereźniak, prof. Andrzej Strumiłło, dr hab. Grażyna Łaska, dr Andrzej Janusz Korbel i mgr Marta Maziarz. Organizatorzy chcą uświadomić odwiedzającym wystawę widzom, że po to, by zachować dla przyszłych pokoleń bogactwo przyrodnicze parku narodowego, konieczne jest dążenie do rozszerzenia jego granic i stworzenie tzw. zielonych korytarzy umożliwiających przemieszczanie się zwierząt należących do zagrożonych gatunków.

Program wydarzenia obejmuje następujące elementy dostępne dla wszystkich bezpłatnie:

  • wystawa 100 wielkoformatowych zdjęć wraz z naukowymi opisami przygotowanymi przez najwybitniejszych badaczy Puszczy Białowieskiej, uzupełniona planszami informacyjnymi o Puszczy i innych lasach pierwotnych oraz o znaczeniu drzew dla ekosystemu i człowieka;   
  • kino Arbores Vitae – cykl seansów filmowych poświęconych Puszczy Białowieskiej autorstwa Bożeny i Jana Walencików, m.in. ich najnowszy serial telewizyjny: Saga prastarej puszczy (projekcje w soboty i niedziele o godzinie 19.00); ponadto non stop pokazy filmu Ostatnia puszcza (30 min) (projekcje odbywają się w pawilonie multimedialnym wystawy w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (CORT) co sobotę, w godzinach 16.00–18.00 – program kina
  • program zajęć edukacyjnych kierowanych do miłośników przyrody, szczególnie do dzieci i młodzieży (codziennie od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 15.00) – już teraz można umawiać się na zajęcia; (kontakt do zespołu edukacyjnego: [email protected], kom. 514 449 925);
  • ogólnopolski konkurs internetowy Arbores Vitae;
  • wielkoformatowa mapa „Polska – NATURA 2000” – wielka mapa podłogowa (6×6 m) opatrzona tekstami o Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 w skali Europy, Polski i Małopolski oraz 5 zdjęciami Grzegorza Leśniewskiego
  • Dzień dla Puszczy (koniec października) – zorganizowana we współpracy z krakowskimi uczelniami i otwarta dla publiczności, międzynarodowa konferencja naukowa w której udział wezmą wybitni badacze Puszczy i pierwotnych lasów na świecie

O konkursie
Fundacja Europejskie Centrum Ziemi zaprasza do udziału w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Internetowego Arbores Vitae. Czy wiesz, jakie drzewo jest najwyższe w Puszczy Białowieskiej? Czy wiesz, czym cechują się lasy pierwotne? 14 000 gatunków roślin i zwierząt, dla których Puszcza jest domem, to dużo czy mało? Jeśli znasz odpowiedzi na powyższe pytania, koniecznie weź udział w naszym konkursie! Jeśli nie, czym prędzej szukaj odpowiedzi, każdy dociekliwy ma szansę na wygraną! Konkurs kierowany jest do wszystkich miłośników przyrody. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy o Puszczy Białowieskiej, pierwotnych lasach i ich znaczeniu dla człowieka oraz zainspirowanie do twórczych działań na rzecz ich ochrony.
Strona konkursu: www.konkurs.arboresvitae.eu
Regulamin konkursu
Konkurs towarzyszy wystawie wielkoformatowych zdjęć pt. „Arbores Vitae. Ostatnia taka puszcza” w Krakowie. Na odpowiedzi organizatory czekają do 31 grudnia 2011. A nagrody? Dla 3 laureatów wraz z osobą towarzyszącą – weekend w Białowieskim Parku Narodowym z wizytą w rezerwacie ścisłym; 40 albumów  "Ostatnia puszcza nizinnej Europy / The last primeval forest in lowland Europe" ( Żubrowa 10, wydanie I, Polska, 2010) z podpisem autora Jana Walencika

Kino Arbores Vitae
W Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (CORT)  w Krakowie, do 31 października 2011 trwa kino Arbores Vitae. To filmowe spotkania z niezwykłą przyrodą Puszczy Białowieskiej towarzyszące wystawie „Arbores Vitae – Ostatnia taka Puszcza Jan Walencik Film & Fotografia”, która odbywa się pod Wawelem i trwa do końca października. Na wszystkie seanse wstęp wolny.

Autorzy filmów: Jan Walencik (ur. 1955 r.) to jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów i fotografów przyrody. Od lat 80. związany z Telewizją Polską, gdzie dał się poznać jako współautor kultowego programu Zwierzyniec. Wraz z żoną Bożeną (ur. 1956 r.) zrealizowali około 50 filmów przyrodniczych, w tym nagrodzony m.in. Grand Prix MFFT w Mediolanie 5-częściowy cykl Tętno pierwotnej puszczy, który został uznany za prawdziwy przełom w polskim filmie przyrodniczym. Jeszcze większy sukces ma szansę odnieść ich najnowsza superprodukcja – Saga prastarej puszczy.Jan Walencik jest także uznanym fotografem, autorem albumów wyróżniających się na tle dotychczasowych książek o polskiej przyrodzie nietuzinkowym sposobem narracji i kompozycji. Zainspirowany już w młodości dokonaniami słynnego fotografa-przyrodnika Włodzimierza Puchalskiego za główny temat prac obiera zazwyczaj dziką naturę, a przede wszystkim ukochaną Puszczę Białowieską, w której od 17 lat mieszka wraz z żoną.

Program kina:

•    Codziennie od rana do wieczora pokaz filmu:
„Ostatnia puszcza” Bożeny i Jana Walencików (25 min) – film stanowi uzupełnienie fotografii prezentowanych na wystawie, pozwala uchwycić złożoność i dynamikę puszczy.

•    Cotygodniowe pokazy specjalne:
 w sobotę o godz. 19.00 oraz powtórka seansu w niedzielę o godz. 19.00

„Saga prastarej puszczy” Bożeny i Jana Walencików – najnowszy serial telewizyjny produkcji polskiej (2008/2009). Są to fabularyzowane opowieści przyrodnicze, które proponują zupełnie nowy sposób patrzenia na dziką przyrodę i opowiadania o niej z perspektywy nie gościa, lecz mieszkańca – m.in. wilka, nornicy, żuka czy dzika, dzięki czemu widzowie będą mieli okazję odbyć wyjątkowe podróże po Puszczy Białowieskiej.

To pierwsza taka próba stworzenia nie typowych dokumentów przyrodniczych, lecz fabularyzowanego serialu o przyrodzie z właściwą dla fabuły dramaturgią. Przyroda traktowana jest w nim nie przedmiotowo, lecz podmiotowo, a każdy z filmów opowiada o losach jednego konkretnego osobnika ze świata zwierząt zamieszkujących ostatnią już z pierwotnych puszcz Europy – Puszczę Białowieską. (FILMPOLSKI.PL)
   
„Tętno pierwotnej puszczy” to dokumentalny serial przyrodniczy produkcji polskiej z 1995 roku, którego autorzy Bożena i Jan Walencikowie przedstawili unikatowy świat przyrody Puszczy Białowieskiej. Serial był wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmu Turystycznego w Mediolanie.
Widzom krakowskiej edycji kina ARBORES VITAE zaprezentowane zostaną:

• 15-16 października (w niedzielę, 16 października seans o godz. 15.00)
„Tętno pierwotnej puszczy”, cz. II – Niekończący się wyścig (Polska 1995, 29 min)
„Saga prastarej puszczy”, cz. VIII – Opowieść o bobrze. Nieosiągalna arkadia (Polska 2007/2008, 52 min)

• 22-23 października
„Tętno pierwotnej puszczy”, cz. III – Olbrzymy i karły (Polska, 1995, 30 min)
„Saga prastarej puszczy”, cz. IX – Opowieść o sóweczce. Prawo drapieżnika (Polska 2007/2008, 52 min)

• 29-30 października
„Tętno pierwotnej puszczy”, cz. IV – Nie tylko kły i pazury (Polska 1995, 30 min)
„Tętno pierwotnej puszczy”, cz. V – Żywa sieć (1995, Polska, 30 min)
„Saga prastarej puszczy”, cz. X – Opowieść o rysiu. Wbrew naturze (Polska 2007/2008, 52 min)

Informacje praktyczne dotyczące wystawy:

Kraków
plac przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego
pod Wawelem, ul. Powiśle 11
10 września – 31 października 2011 r.

Galeria Krakowska, ul. Pawia 5
14 listopada 2011 – 31 stycznia 2012 r.

Wystawa czynna całą dobę. Wstęp wolny

Kontakt:

Biuro Wystawy/Edukacja
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (CORT)
pod Wawelem, ul. Powiśle 11, 31-101 Kraków
tel. 515 449 925   
e-mail: [email protected]

Kontakt z siedzibą Fundacji w Łodzi
Fundacja Europejskie Centrum Ziemi
ul. Moniuszki 4a, 90-111 Łódź
tel. 42 630 29 71, kom. 501 13 55 88
e-mail: [email protected]

Więcej na stronie: www.arboresvitae.eu

Żubr w biegu / Fot. Jan Walencik

Opowieść o bobrze – kadr z filmu w ramach kina „Arbores Vitae” / Fot. Jan Walencik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię