Dzięki projektowi Szkoły dla Ekorozwoju realizowanemu przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska już ponad 1000 szkół w Polsce działa na rzecz ekologii. Edukacja i zmiana świadomości oraz konkretne, choć często proste działania, które przynoszą mierzalne efekty ? takie są rezultaty pracy szkół, które wprowadziły systemowe zmiany w zakresie ochrony środowiska.
Dziś w Krakowie, podczas Ogólnopolskiej Konferencji Programu Szkoły dla Ekorozwoju, 255 najbardziej zasłużonych w dziedzinie ekologii szkół zostanie wyróżnionych międzynarodowym certyfikatem, potwierdzającym ich eko-zaangażowanie. W Polsce od kilku lat najbardziej aktywne szkoły wyróżniane są międzynarodowym certyfikatem Zielonej Flagi, o który stara się ponad 15 000 szkół z 50 krajów na całym świecie. W tym roku to światowe wyróżnienie, przyznawane w Polsce przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, otrzyma rekordowa liczba polskich szkół.
Konferencja, w której weźmie udział ponad 200 uczestników: nauczycieli z całej Polski, przedstawicieli Kuratoriów oraz organizacji pozarządowych, będzie szansą na poznanie najlepszych przykładów dobrych praktyk w zakresie działalności proekologicznej szkół. Swoje działania zaprezentują trzy szkoły, które brały udział w projekcie „Szkoła na tropie elektroodpadów”. O doświadczeniach Eco-Schools w Wielkiej Brytanii opowie Anna Batorczak z Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym, wykład „Projekt edukacyjny jako metoda angażująca uczniów do odkrywania zjawisk i świata przyrody” wygłosi Elżbieta Tołwińska-Królikowska z Federacji Inicjatyw Oświatowych.
Zainteresowanie ekologią i rozwój działań w polskich szkołach sukcesywnie wzrasta. Widać to najlepiej przez wzrastającą liczbę certyfikatów Zielonej Flagi – jeszcze sześć temu ten najbardziej prestiżowy certyfikat ekologiczny dla szkół zdobyła tylko jedna placówka w Polsce. W tym roku przyznane zostało 206 Certyfikatów Zielonej Flagi oraz 49 Certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (będących pierwszym etapem do pozyskania międzynarodowego certyfikatu Zielona Flaga)
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska jest organizacją pozarządową, której celem i misją jest wspieranie rozwoju zrównoważonego dla poprawy jakości życia w wymiarze społecznym i gospodarczym. Fundacja od 1991 roku pomaga społecznościom lokalnym przez budowanie relacji partnerskich z firmami, samorządami, instytucjami rządowymi oraz uczelniami i tworzy platformę do podejmowania istotnych decyzji rozwojowych i skuteczny mechanizm służący ochronie środowiska.
Współpracując z lokalnymi liderami nad inicjatywami, projektami oraz programami Fundacja rozwija obecnie swoją działalność w trzech głównych dziedzinach, dążąc do wzrostu dostępności zdrowych i lokalnych produktów spożywczych, promując transport przyjazny dla środowiska oraz pomagając w redukowaniu negatywnego wpływu na środowisko budynków (domów, biur, szkół, fabryk). Działania Fundacji obejmują m.in. pomoc finansową, doradczą, szkoleniową, tworzenie sieci współpracy, certyfikację środowiskową, proponowanie innowacyjnych rozwiązań i upowszechnianie sprawdzonych wzorów działań przyjaznych dla środowiska.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, w ramach realizowanych programów, przyznaje certyfikaty środowiskowe: Zielone Biuro, Przyjazny Rowerom, Green Key, Blue Flag, Zielona Flaga i Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej.