Najmłodsi z radością i zaangażowaniem układali wielkie eko-puzzle. / Fot. www.sxc.hu

Podczas happeningu Na Tropie Elektrośmieci, Centrum UNEP/GRID-Warszawa zorganizowało obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Na Krakowskim Przedmieściu wydarzenie odwiedziło wielu warszawiaków i turystów.

Dorośli i młodzież mieli okazję wykazać się swoją wiedzą na temat elektrośmieci i ochrony środowiska w konkursach i quizach. Więdzę nagradzano eko-upominkami.Każdy kto chciał dowiedzieć się więcej mógł zabrać do domu informatory i ulotki z praktycznymi danymi.

Wśrod naszych gości nie zabrakło dzieci. Najmłodsi z radością i zaangażowaniem układali wielkie eko-puzzle. Aktywnie brali udział w przygotowanych specjalnie dla nich konkursach. Bawiąc się z żonglerami, mimami i szczudlarzami dowiedzieli się wiele nie tylko o elektrośmieciach, ale też o tajnikach kuglarskich sztuczek.

Dużą popularnością cieszył się także punkt odbioru elektrośmieci przygotowany na głównym dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreślali odwiedzający , była to dla nich znakomita okazja, by prawidłowo pozbyć się zalegających w szufladach i szafkach elektroodpadów.

Zbiórkę elektrośmieci przeprowadziła ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego – Partner Strategiczny kampanii „Na Tropie Elektrośmieci". ElektroEko prowadzi punkty odbioru elektrośmieci w wielu polskich miastach, a także umożliwia ich mieszkańcom bezpłatny odbiór dużych elektrośmieci bezpośrednio z domów. Adresy punktów zbierania oraz numer infolinii dostępne są na stronie www.elektrosmieci.pl.

Jako pierwsza tego dnia elektrośmieci oddała aktorka Magdalena Stużyńska.

To bardzo ważne, żeby każdy z nas na co dzień pamiętał o prostych zasadach, które pomagają chronić środowisko naturalne – podkreślała Pani Magda – Stare sprzęty elektroniczne i elektryczne są w każdym domu, dlatego warto dowiedzieć się, jak z nimi postępować, dlaczego nie można wyrzucać ich do zwykłego kosza i gdzie jest najbliższy punkt odbioru elektrośmieci. W ten sposób nie tylko będziemy zapobiegali przedostawaniu się do środowiska niebezpiecznych substancji zawartych w tych sprzętach, ale również umożliwimy odzyskanie i wykorzystanie na nowo cennych surowców, jak na przykład srebro czy złoto – dodała.

Magdalena Stużyńska oprowadziła także pierwszych zwiedzających po ekspozycji złożonej z instalacji artystycznych „Paczka z przyszłości" i wystawie plakatów „Na Tropie Elektrośmieci".

W Warszawie trwa nadal Wielka Zbiórka Elektrośmieci w firmach i instytucjach. Do tej akcji włączyły się między innymi: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ambasada Danii, Uniwersytet Warszawski, Eurozet, BOŚ Bank, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Happening objęła Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Kampania „Na Tropie Elektrośmieci" realizowana jest przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem Medialnym kampanii jest Radio PLUS, Partnerem Strategicznym ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, Partnerzy: Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Sodexo, Tesco; Partner IT: Hewlett-Packard; Patroni Medialni: Tygodnik Głos Nauczycielski, wydawnictwo Edupress, Metro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię