Białowieski Park Narodowy zaprasza na uroczyste otwarcie dorocznej Wystawy Grzybów Puszczy Białowieskiej. Odbędzie się ono 15 września 2012 r. o godzinie 12.00 w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Białowieży.

To niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć około 300! gatunków świeżych owocników grzybów. Warto przyjść na Wystawę, aby na własne oczy zobaczyć to grzybowe bogactwo. Szykujemy ucztę nie tylko dla oczu. Będzie można też powąchać grzyby o zapachu anyżu, siarki, wiórków kokosowych czy maggi.

 Dlaczego właśnie grzyby? Dlaczego właśnie w Białowieskim Parku Narodowym? Na te pytania odpowiada dr Anna Kujawa, mikolog (Stacja Badawcza Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Turwi).

 „Białowieski Park Narodowy jest jedną z najważniejszych ostoi grzybów wielkoowocnikowych w Polsce. Dowodzą tego zarówno badania prowadzone na jego terenie w XX wieku, jak i najnowsze, przeprowadzone w ramach przygotowywania planu ochrony Parku. Na terenie Parku stwierdzono prawie 1600 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, co stanowi około 50% znanych z terenu Polski. Wśród tych gatunków niemal połowa (730) to gatunki uznane za cenne (chronione, zagrożone, bardzo rzadkie, w tym znane wyłącznie z terenu BPN). Aż dla 191 gatunków Park jest jedynym znanym miejscem występowania na terenie Polski. Takim bogactwem mikologicznym nie może poszczyć się żaden z pozostałych parków narodowych.

 Grzyby są w Polsce przedmiotem zainteresowania wielu osób. Zainteresowanie to nie sprowadza się tylko do aspektu wykorzystania kulinarnego grzybów. Coraz liczniejsze jest grono osób chcących poznawać biologię, ekologię, chorologię i taksonomię grzybów.”

 Wystawa, to jedyna okazja, by oprócz wspaniałych borowików, podgrzybków, koźlarzy i pieprzników jadalnych dokładnie przyjrzeć się gatunkom grzybów trujących, których zjedzenie może być niebezpieczne dla zdrowia, często też życia ludzi. Do najbardziej groźnych należą przede wszystkim muchomor zielonkawy (sromotnikowy) i muchomor jadowity, które odznaczają się łagodnym smakiem i bywają mylone z pieczarkami, gołąbkami, gąskami oraz z kanią czubajką. Konieczne jest zapamiętanie, jak wyglądają te gatunki i jak można je odróżnić od gatunków jadalnych. Wystawa, to niebywała okazja, aby pod specjalistycznym okiem polskiej czołówki kadry mikologicznej tę umiejętność nabyć!

 Jeśli zbiory, wspólnymi siłami mikologów, uczniów z Technikum Leśnego, oraz pracowników BPN dopiszą, będzie można zobaczyć grzybowe rzadkości i rarytasy oraz białowieskie ikony, czyli gatunki znane tylko z terenu Puszczy Białowieskiej!

 A zatem – zapraszamy na grzyby! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię