Choć słowo „bioróżnorodność” jest stosunkowo młode, to robi obecnie prawdziwą karierę. Niestety przyczyna tego jest smutna – jest nią zanikanie różnorodności biologicznej. Wymieranie gatunków zwierząt i roślin nabiera coraz większego tempa.

Ogólnopolski projekt "Nie znikaj", realizowany przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" z Łodzi w roku szkolnym 20101/2011, poświęcony był zagadnieniu bioróżnorodności.

Pomimo znaczenia bioróżnorodności dla życia każdego organizmu na Ziemi, pomimo świadomości, że gatunki fauny i flory znikają każdego dnia, wśród wielu osób wciąż pokutuje przekonanie, że choć warto chronić zwierzęta i rośliny, a troska o środowisko to piękna idea, to przecież nie możemy dbać o przyrodę kosztem rozwoju gospodarczego. Realizacja projektu "Nie znikaj" miała uświadomić odbiorcom, jak ważna jest bioróżnorodność – nie tylko dla samej przyrody, ale właśnie z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia.

Celem projektu edukacyjnego "Nie znikaj" było przekazanie w atrakcyjnej formie wiedzy nt. bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą oraz zachęcenie do takich  postaw i wyborów w życiu codziennym, które mogłyby spowalniać proces zanikania różnorodności biologicznej i wymierania wielu gatunków zwierząt.

W ramach projektu odbyło się 45 szkoleń dla nauczycieli na terenie całej Polski oraz konkurs dla szkół. Konkurs polegał na wykonaniu dowolną techniką plastyczną mapy świata z gatunkami zagrożonymi wyginięciem oraz przygotowaniu w swojej miejscowości "Marszu ginących gatunków" – przemarszu ulicami w strojach/maskach zwierząt, podczas którego uczniowie-zwierzęta milczeniem lub hasłami zwracali uwagę odbiorców na problem wymierania gatunków.

Powstały też m.in. scenariusze zajęć o bioróżnorodności, które dostępne są na stronie internetowej projektu. Strona stanowi też źródło informacji o bioróżnorodności, jej znaczeniu i sposobach jej ochrony w codziennym życiu.

22 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Bioróżnorodności. Aby zwrócić uwagę społeczności lokalnych na konieczność ochrony przyrody, około 80 szkół i przedszkoli z całej Polski zorganizowało w swoich miejscowościach Marsze Ginących Gatunków. Wydarzenia te stanowiły część projektu edukacyjnego „Nie znikaj” prowadzonego przez łódzki Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. 

Dziesięć grup, które przygotowały najbardziej barwne i widowiskowe marsze oraz najciekawsze prace plastyczne, nagrodziliśmy fototapetami z wizerunkami zagrożonych gatunków zwierząt oraz zestawami sprzętu do obserwacji przyrody lub, w przypadku młodszych dzieci, „zwierzęcymi” pacynkami – mówi Ewa Kamińska ze „Źródeł”.

Dlaczego warto chronić różnorodność biologiczną? Żaden organizm na Ziemi nie istnieje oddzielnie, każdy funkcjonuje w skomplikowanej sieci powiązań. Częścią tej sieci są również ludzie – niszcząc inne gatunki, niszczymy sami siebie. Co więcej, ochrona bioróżnorodności się opłaca. Nie potrafimy przewidzieć przyszłej wartości jakiegokolwiek gatunku i jego użyteczności dla człowieka. Jedną z dziedzin, która może czerpać ogromne korzyści z bioróżnorodności, jest medycyna i farmakologia. Wiele leczniczych roślin wymiera, zanim ich właściwości zostaną odkryte. Różne gatunki fauny i flory mają też ważne miejsce w naszej kulturze. Bohaterowie bajek z dzieciństwa – np. wilki, niedźwiedzie – są dziś poważnie zagrożone i wymierają. Krajobrazy oglądane jeszcze przez naszych dziadków – np. pola kolorowe od chabrów i kąkoli – niedługo znikną niemal zupełnie. Warto dowiedzieć się, jak można je chronić. Informacji na ten temat można szukać m.in. na stronie projektu „Nie znikaj”.

Nagrodzone placówki:

Przedszkole nr 2 im. Jana Brzechwy w Sopocie
Przedszkole Samorządowe nr 26 w Piotrkowie Trybunalskim
Przedszkole Artystyczno-Teatralne „Dorotka” w Olsztynie
Przedszkole Niepubliczne TEMPOO w Olsztynie
Przedszkole Niepubliczne „Tęcza” w Bydgoszczy
Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza  w Zabrzu
Szkoła Podstawowa nr 118 im. płk. pil. Bolesława Orlińskiego we Wrocławiu
Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Czersku
Zespół Szkół Publicznych Nr 1 w Kościerzynie
III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Strona projektu www.bioroznorodnosc.edu.pl

 

Celem projektu edukacyjnego „Nie znikaj” było przekazanie w atrakcyjnej formie wiedzy nt. bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą. / Fot. ODE Źródła

Uczestnicy projektu wzięli udział w przemarszu. Uczniowie-zwierzęta milczeniem lub hasłami zwracali uwagę odbiorców na problem wymierania gatunków. / Fot. M. Rzymkowska

Realizacja projektu „Nie znikaj” miała uświadomić odbiorcom, jak ważna jest bioróżnorodność. / Fot. ODE Źródła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię