Upowszechnienie zastosowań technologii informacyjnych (ICT) oraz geoinformacyjnych (GIS) w edukacji przyrodniczej w gimnazjum i liceum to cele Akademii EduGIS, projektu realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Powołana w ramach Projektu Grupa Robocza EduGIS, w której skład wchodzą nauczyciele, doradcy przedmiotowo-metodycznych, eksperci zajmujący się edukacją oraz GISem, uczestniczy w specjalistycznych warsztatach umożliwiających poznanie  narzędzi GIS w szkole, jak również dobrych praktyk zastosowań ICT i GIS w nauczaniu w Norwegii i w Polsce. Po zakończeniu projektu, członkowie tej grupy będą pełnili rolę regionalnych animatorów GIS w szkole.

Projekt jest realizowany we współpracy z Gjøvik  University College  w Norwegii oraz Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Główne działania w Projekcie:

1)      Opracowanie scenariuszy zajęć lekcyjnych przez Grupę Roboczą EduGIS

2)      Baza stron internetowych

3)      Opracowanie portalu edukacyjnego dla nauczycieli i uczniów wraz z modułem e-Learning (www.edugis.pl).

4)      Warsztaty  Grupy Roboczej EduGIS w Norwegii (grudzień 2010)  i w Polsce (marzec 2011)

5)      Ogólnopolskie warsztaty „GIS w szkole” dla nauczycieli geografii i biologii

6)      Opracowanie poradnika dla nauczycieli „GIS w szkole”

Wszystkie materiały projektu Akademia EduGIS są dostępne na portalu www.edugis.pl
Organizator: Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Partnerzy: Gjøvik University College (Norwegia); Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Kontakt: Koordynator projektu: Monika Rusztecka; e-mail: [email protected] ; tel.: 22 840 66 64 wew.115.

 „GIS w szkole” – konferencja i warsztaty dla nauczycieli, czyli wielkie podsumowanie projektu Akademia EduGIS

Jak ciekawie uczyć przedmiotów przyrodniczych, wykorzystując do tego nowoczesne narzędzia internetowe i informację przestrzenną? Odpowiedź na to pytanie poznają uczestnicy konferencji „GIS w szkole” 10 czerwca w Warszawie. Organizatorem spotkania jest Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa.

Konferencja będzie okazją do spotkania nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, doradców przedmiotowo – metodycznych oraz pracowników Ośrodków Edukacji Ekologicznej z całej Polski. Zaprezentowane zostaną przykłady wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych ICT i geoinformacyjnych GIS w nauczaniu biologii, geografii (na poziomie gimnazjum i liceum) oraz w edukacji ekologicznej. Uczestnicy konferencji poznają odpowiedzi na pytania:
•    jakie zasoby danych przestrzennych, aplikacji web-GIS, oprogramowania GIS są dostępne dla nauczyciela?
•    jakie umiejętności i kompetencje w zakresie geoinformacji może rozwijać uczeń?
•    jak nauczyciel może przygotować się do zajęć bazujących na wykorzystaniu geoinformacji?
•    dlaczego warto stosować geoinformację w nauczaniu geografii i biologii.

Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele UNEP/GRID-Warszawa, Gjøvik University College, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem. Eksperci opowiedzą m.in.: o możliwościach wykorzystania zdjęć satelitarnych (cennego źródła informacji o naszej planecie) i programach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Uczestnicy poznają doświadczenia norweskiego partnera projektu w zakresie zastosowań geoinformacji w nauczaniu.

Konferencję poprzedzą dwudniowe warsztaty (8-9 czerwca) dla nauczycieli i doradców metodycznych biologii i geografii. Podczas zajęć będzie można szczegółowo dowiedzieć się czym jest geoinformacja i w jaki sposób można ją stosować na lekcjach. Instruktorzy pokażą do czego służą aplikacje mapowe oraz geoportale. Przećwiczą z uczestnikami działanie odbiorników GPS. A wszystko to w bezpośrednim odniesieniu do obowiązującej podstawy programowej.

Zaproszenie na warsztaty i konferencję kierujemy zarówno do nauczycieli, doradców przedmiotowo-metodycznych, jak i szeroko rozumianego grona edukatorów z centrów edukacji ekologicznej. Mile widzianymi gośćmi będą także przedstawiciele kadry zarządzającej placówek oświatowych zainteresowani poznawaniem i wdrażaniem nowoczesnych metod edukacji ekologicznej – mówi Monika Rusztecka (Kierownik Działu Zastosowań Geoinformacji w Centrum UNEP/GRID-Warszawa).

Warsztaty i konferencja stanowią podsumowanie projektu Akademia EduGIS realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. W trakcie tego przedsięwzięcia zostały wypracowane  materiały pomocne  nauczycielom w ich pracy, takie jak scenariusze zajęć z wykorzystaniem GIS, lista umiejętności odnoszących się do GIS,  internetowa baza wiedzy oraz kurs e-Learning dla nauczycieli. Dostęp do wszystkich tych materiałów otrzymają uczestnicy obu wydarzeń.

Udział w konferencji i warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 30 maja, natomiast rejestracja na konferencję trwa do 6 czerwca.

Dodatkowych informacji udziela:

Elżbietą Wołoszyńską ; [email protected]; tel. 22 840 66 64 wew. 116.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię