Wielu z nas wyrzuca butelki plastikowe do specjalnie oznakowanych pojemników, niezwracając jednak uwagi na szczegóły tj. zakręcone, niezgniecione, nieopróżnione pojemniki. A – jak to mówią – diabeł tkwi w szczegółach!

  • Odkręć

Zakręcone butelki podczas prasowania gromadzą sprężone powietrze. Ich większa ilość powoduje, że podczas wyciągania ze zgniatarki, pod wpływem rozprężenia, rozrywane są taśmy wiążące. Sytuacja ta jest dość częsta, powoduje przestoje w pracy i zmniejsza wydajność nawet do pięciu razy. W niektórych zakładach sortujących odpady zaczęto przeciwdziałać temu procederowi – przeprowadza się proces odkręcania nakrętek – co znacznie spowalnia proces technologiczny. Rozwiązaniem dla tego problemu wydaje się być montowanie perforatorów nakłuwających odpady przed zagęszczaniem. Jest jednak znacznie prostsze, lepsze i tańsze rozwiązanie- odkręcanie wyrzucanych butelek.

  • Zduś

Wyrzucanie butelek w ich naturalnym kształcie powoduje, że pojemniki bardzo szybko się wypełniają. Zgniatajmy wyrzucane PETy. Ograniczenie objętości odpadów ma zarówno aspekt ekologiczny, jak i ekonomiczny. Działanie niekosztujące nas zbyt wiele wysiłku w istotny sposób przyczyni się do ochrony środowiska.

  • Segreguj

Specjalne pojemniki jakie coraz częściej zastępują tradycyjne śmietniki mają swoje konkretne zastosowanie. Dzieląc właściwie odpady przyczyniamy się do znacznego skrócenia następnych procesów utylizacyjnych bądź recyklingowych. Dlatego nasza rola w segregacji odpadów jest niezwykle istotna.

Akcja, która powstała z inicjatywy firmy adStone i producenta wody Staropolanka, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w dziedzinie ekologii. Recykling zdobywa znaczenie dopiero wtedy, gdy jest podejmowany w sposób właściwy. Wpajanie prawidłowych wzorców jest tutaj niezwykle istotne. Sytuacja, jakiej jesteśmy uczestnikami skłania nas do podjęcia działań. Świat w dobie rozwoju techniczno-przemysłowego musi zwracać również uwagę na "efekt uboczny" swojego progresu. A opakowania PET, jako doskonały , a zarazem tani w produkcji i dystrybucji materiał na przechowywanie płynów, są w pełni przetwarzalne.

Wystarczy, aby przestrzegać tych trzech zaklęć: odkręć – zduś – segreguj, aby problem z gospodarką tego typu odpadami zminimalizować!

Źródło: www.odkrec-zdus-segreguj.pl

Odkręć…

Zduś…

Segreguj…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię