Dziś na błoniach w Olsztynie k. Częstochowy odbędzie się Piknik Geologiczny. Impreza potrwa od godz. 11 do 18, a jej organizatorami są: Gmina Olsztyn i Państwowy Instytut Geologiczny. Organizowany w Olsztynie piknik jest formą promocji geoturystyki łączącej walory czynnego wypoczynku z wartościami edukacyjnymi i popularyzującymi wiedzę ekologiczną na temat środowiska geologicznego.
Wydarzenie rozpocznie konferencja prasowa „Geologia dla turystyki” z udziałem gości specjalnych Pikniku Geologicznego – Katarzyny Sobierajskiej, wiceminister Sportu i Turystyki oraz Henryka Jezierskiego, wiceministra Środowiska, głównego geologa kraju.
Organizowany w Olsztynie piknik jest formą promocji geoturystyki łączącej walory czynnego wypoczynku z wartościami edukacyjnymi i popularyzującymi wiedzę ekologiczną na temat środowiska geologicznego. Przedsięwzięcie ma także na celu aktywizację lokalnych społeczności i zachęcenie gmin do rozwijania usług turystycznych będących źródłem dodatkowych dochodów.
W części merytorycznej, skierowanej głównie do działaczy samorządowych i gospodarczych przekazane zostaną informacje o metodach, jakimi w sposób angażujący niewielkie środki finansowe można stworzyć obiekt geoturystyczny.
Autorzy programu Pikniku Geologicznego wypełnili go wieloma turystycznymi atrakcjami. Między innymi obejmuje on zwiedzanie ścieżki edukacyjnej Kamieniołom Kielniki oraz wystawy skamieniałości i minerałów. Przygotowano też stoiska twórców ludowych, kiermasz skamieniałości i minerałów, gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych.
Elementem tego przedsięwzięcia jest też Letnia Szkoła Geologii. Zajęcia prowadzone będą od 6 do 10 lipca w Olsztynie k. Częstochowy i będą jeszcze jedną formą popularyzacji wiedzy o środowisku nieożywionym.
LETNIA SZKOŁA GEOLOGII – program
6 – 10 lipca 2009, Spichlerz w Olsztynie k. Częstochow
6 lipca – poniedziałek. Dlaczego „Jura” Krakowsko-Częstochowska?
…dowiesz się wszystkiego o magicznych zakątkach regionu, labiryntach wapiennych skałek, jakie skarby znajdziesz w jaskiniach, a jakie spacerując po tutejszych polnych drogach? – prowadzą Monika Krzeczyńska, Paweł Woźniak.
7 lipca – wtorek Jaskinie i groty – bramy do innego świata
…czy przeraża Cię świat ciemności, wilgoci i nieprzeniknionej ciszy – podziemny świat jaskiń? Przekonasz się, że jest on nieraz niezwykle piękny, wręcz baśniowy! Dowiesz się jak powstają podziemne pustki i ich naturalne, wspaniałe ozdoby – szata naciekowa. Letnia Szkoła Geologii zaprasza wszystkich chętnych na wirtualna wyprawę w głąb Ziemi! – Paweł Woźniak, Monika Krzeczyńska.
8 lipca – środa Mieszkańcy jurajskiego morza
…czy chciałbyś stanąć na dnie jurajskiego morza? Nic prostszego – przyjedź na Jurę! Dowiesz się, jakie zwierzęta zamieszkiwały ten rejon w odległej przeszłości oraz jakie ślady ich obecności można dziś tu odnaleźć. Podczas referatu przeniesiemy się o jakieś 150-160 mln lat wstecz. Ruszamy 8 lipca! – Paweł Woźniak, Monika Krzeczyńska.
9 lipca – czwartek Świat polskich dinozaurów
Choć trudno w to uwierzyć, odkrycia związane z polskimi dinozaurami są jednymi z ważniejszych na świecie!!! Przykładowo, znaleziska z Roztocza, to świadectwa pozostawione przez jedne z ostatnich dinozaurów, jakie w ogóle stąpały po Ziemi… Polski zapis ichnologiczny dokumentuje dzieje tych zwierząt niemal od samego początku (trias) do samego końca (kreda). Gdzie można znaleźć ich tropy i szczątki? Czym się żywiły dinozaury? Jakie osiągały wielkości? Na wszystkie pytania odpowiedzi znajdziesz w Letniej Szkole Geologii! Paweł Woźniak, Monika Krzeczyńska.
10 lipca – piątek Wszystko o Mamucie
Postać mamuta obecna jest w ludzkich wyobrażeniach od ponad dziesięciu tysięcy lat. Mało który, z nieistniejących już przedstawicieli zwierząt kopalnych może pochwalić się takim stażem. Odkrywane w Polsce i na świecie mniej lub bardziej kompletne szkielety tych zwierząt, czy nawet pojedyncze kości, to tylko odległe wspomnienie złotego wieku dużych ssaków plejstoceńskich, których współcześnie żyjącymi reliktami są słonie… Całą prawdę o mamucie poznasz w Letniej Szkole Geologii! – Paweł Woźniak, Monika Krzeczyńska.
Kontakt: Monika Krzeczyńska, Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie: [email protected]