Nowo utworzony morski obszar chroniony u wybrzeży Mozambiku zajmuje powierzchnię ponad miliona hektarów. Ochroną objęto wszystkie 10 wysp archipelagu Primeiras i Segundas oraz otaczający je wody…
będące domem dla rzadkich gatunków koralowców i żółwi morskich. To wielki sukces organizacji ekologicznej WWF, która od ośmiu lat zabiegała o ochronę tego archipelagu.
Archipelag Primeiras i Segundas jest ostoją dla wielu gatunków morskich ptaków oraz aż dla 5 z 7 żyjących na świecie gatunków żółwi morskich – mówi John Tanzer z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.
Tylko 1 na 1000 młodych żółwi, które wykluwają się z jaj, dorasta do wieku rozrodczego. To drastycznie zmniejsza ich szanse na przetrwanie. Dziś aż sześciu z siedmiu gatunkom żółwi morskich grozi wyginięcie! Dlatego skuteczna ochrona takich miejsc jak archipelag Primeiras i Segundas jest tak ważna.
U wybrzeży archipelagu znajduje się jedna z najbardziej różnorodnych biologicznie raf koralowych we wschodniej Afryce. Tymczasem rafy koralowe są wyjątkowo cenne dla zachowania światowych zasobów bioróżnorodności – są domem aż dla 25% wszystkich organizmów morskich.
Nowo utworzony obszar chroniony obejmuje cenne lasy namorzynowe, głębokie podwodne kaniony, i rozległe łąki trawy morskiej. Dzięki zasilaniu przez chłodne wody zawierające składniki odżywcze, rafie koralowej u wybrzeży Mozambiku nie zagraża bielenie, czyli obumieranie koralowców. Czyni to z mozambickiej rafy jeden z najzdrowszych ekosystemów na świecie.
Wody u wybrzeży archipelagu były nadmiernie eksploatowane przez nielegalne połowy na skalę przemysłową, a dzika turystyka doprowadziła do zniszczenia środowiska na kilku wyspach – dodaje Tanzer. – Odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi w rejonie archipelagu może zapewnić miejscowej społeczności źródło utrzymania i żywności, którym jest rafa koralowa.
WWF jest obecny na archipelagu od kilku lat. W celu ochrony ekosystemów morskich wraz z organizacją CARE zaangażował lokalnych mieszkańców z wybrzeża oraz partnerów na szczeblu lokalnym, krajowym i regionalnym. Powołanie obszaru chronionego jest ważnym rezultatem tych działań.
Każdy z nas może pomóc w ochronie cennych zasobów przyrodniczych najdalszych zakątków świata, np. poprzez zwracanie uwagi na to, co przywozimy ze sobą z dalekich podróży. Sprawdź region, do którego jedziesz: http://assets.wwfpl.panda.org/img/original/mapa_swiata.jpg
Przypisy:
1. CARE jest niezależną organizacją międzynarodową, której celem jest walka z głodem, zapewnianie podstawowej opieki medycznej, realizowanie programów edukacyjnych oraz projektów zmierzających do zmniejszenia uzależnienia ludności lokalnej od pomocy humanitarnej.
WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz pomóc nam chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl