Pod koniec miała odbyła się największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę ? 15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć przedstawicieli Lasów Państwowych! Pośród zielonych drzew, śpiewu ptaków oraz szumu fontann leśnicy opowiadali o tym, jak funkcjonują jednostki LP, jak prowadzone są działania ochronne, gospodarcze oraz hodowlane.
Wystrój namiotu przyciągał uwagę nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Stoisko wręcz kipiało od tłumów odwiedzających nas gości. Ludzie bardzo chwalili i codzienny wkład pracy leśników w utrzymanie lasów ich roli społecznych i środowiskowo-przyrodniczych.
– Choć nie było czasu na odpoczynek, to jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji oraz pozytywnego odbioru leśników działających na rzecz edukacji przyrodniczo-leśnej, przedstawiających nie jednokrotnie trud i znój codziennej pracy naszych kolegów z terenu – mówi Jakub Wojdecki z Nadleśnictwa Jarocin.
Według organizatorów na pikniku eksperymentowało ponad 100 tys. osób – na stoisko Lasów Państwowych mogło zajrzeć nawet 4 tys. miłośników przyrody ocenia Małgorzata Czyżewska z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. – Byliśmy na pikniku już po raz szósty. Zawsze spotykamy się z autentycznym zaciekawieniem przyrodą i naszą pracą.
Najmłodsi odwiedzający leśne stoisko mogli wziąć udział w rozmaitych konkursach wiedzy, rebusach oraz odgadywaniu tropów zwierząt leśnych premiowanych ciekawymi nagrodami. Leśnicy zaaranżowali stoisko tak, że wchodzący do namiotu mieli wrażenie, jakby rzeczywiście znaleźli się w lesie. Przechodząc przez namiot uczestnicy imprezy wkraczali na poligon zabaw, gdzie można było wdrapać się na sylwetki zwierząt leśnych: jelenia, łosia lub żubra i uwiecznić tę chwilę w obiektywie aparatów.
Drewniana instalacja przygotowana z okazji Międzynarodowego Roku Lasów wywoływała u dzieci dosłownie szał radości. Zainteresowanie było ogromne.W tym dniu to co na co dzień jest niedostępne, bo zakryte w leśnym gąszczu, było dosłownie na wyciągnięcie ręki.
– Myślę, że wspólnie z kolegami i koleżankami stworzyliśmy coś naprawdę wyjątkowego. Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – tłumaczy Rafał Śniegocki z RDLP w Poznaniu. – Nie pamiętam, by podczas jakiejkolwiek imprezy przez prawie 10 godzin namiot wypełniony był po brzegi. Nawet po zamknięciu, gdy się pakowaliśmy, podchodziły do nas osoby zainteresowane wystającymi z kartonów leśnymi zwierzętami. To niezwykłe!
W tym roku piknik odbył się pod hasłem „Wolność”. Wpisało się ono doskonale w ramy Międzynarodowego Roku Lasów – „Lasy dla ludzi”. Odwiedzający stoisko LP mogli doświadczyć namiastki tej wolności i swobody wszystkimi zmysłami – wzrokiem, węchem, dotykiem i słuchem.
W tegorocznym pikniku wzięło udział 230 instytucji z 21 krajów świata, w tym po raz pierwszy Norwegia i Izrael. Piknik został włączony do programu konferencji Stowarzyszenia Centrów Nauki ECSITE. Jest to coroczne spotkanie przedstawicieli tego środowiska. Przybyło na nie ok. 1000 osób z całego świata. Głównie przedstawicieli centrów nauki, muzeów techniki i historii naturalnej, naukowców, dziennikarzy oraz naukowych.
Oprac. na podst. tekstu Jakuba Wojdeckiego (Nadleśnictwo Jarocin)