Zakończył się projekt, którego celem było przygotowanie 30 wielkopolskich ponadgimnazjalnych szkół zawodowych do poszerzenia oferty edukacyjnej o nowy kierunek ? technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (TUiSEO), wprowadzony rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej z 8 kwietnia 2010 r.

Projekt  „Odnawialne Źródła Energii – pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE” był realizowany przez DC Edukacja oraz Wielkopolską Agencję Zarządzania Energią od marca 2012 r. do 30 kwietnia 2013 r. W ramach projektu zorganizowano warsztaty i wyjazd studyjny do Brandenburgii dla dyrektorów – szkolnych liderów, szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, zajęcia pozalekcyjne z uczniami z wykorzystaniem metody projektowej oraz praktyki uczniowskie. Zapewniono także wyposażenie szkół w zestawy do przeprowadzania eksperymentów z zakresu OZE.

Poprzez udział w projekcie dyrektorzy i nauczyciele zdobyli wiedzę oraz kwalifikacje niezbędne do nauczania nowego kierunku TUiSEO, a także do prowadzenia zajęć związanych z tą tematyką. Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami z zakresu OZE, zyskali możliwość zastosowania swojej wiedzy w praktyce podczas zajęć opartych na metodzie projektowej z wykorzystaniem zestawów do eksperymentów oraz w trakcie praktyk uczniowskich. Każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzymała zestaw edukacyjny OZE (minilaboratorium), komputer, kamerę termowizyjną, analizator warunków środowiskowych wraz z zestawem materiałów dydaktycznych.

W ramach projektu utworzono stronę internetową www.9oze.edukacja.com oraz Portal Praktyk Uczniowskich www.oze.otwartaszkola.edu.pl.

Zrealizowano także „Konkurs prac uczniowskich”, którego celem było zwiększenie zaangażowania uczniów w zajęcia pozalekcyjne. Przy wykorzystaniu zestawów laboratoryjnych możliwe było opracowanie sposobu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, przygotowanie projektu uczniowskiego oraz przedstawienie prezentacji multimedialnej.

Kapituła konkursowa wyłoniła pięciu laureatów:
•    Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie nagrodzono za pracę pt. „Projekt pracowni OZEZSP nr 2 w Gnieźnie”, w której uczniowie kompleksowo przedstawili źródła energii odnawialnej, wskazując możliwości ich wykorzystania na terenie szkoły.
•    Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich przygotował pracę pt. „Zbudujemy Babci domek mały”, zawierającą koncepcję budowy domu przyjaznego osobom starszym, a także ich portfelom (dom przyjazny energetycznie). Efekt pracy rozpowszechniono za pośrednictwem specjalnie w tym celu utworzonej strony internetowej.
•    Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim skonstruował „Inteligentną Elektrownię Hybrydową”. Instalacja została opracowana i wykonana na bazie zaawansowanego technicznie hybrydowego systemu OZE, wykorzystującego procesy optymalizacji pracy oraz zjawiska synergii i akumulacji energii.
•    Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach zaprezentował pracę pt. „Uciekające ciepło”. Uczniowie wykazali wysoką skuteczność w tropieniu „mostków cieplnych” w budynku szkoły, a także ponadprzeciętne zgłębienie wiedzy o zasadach budownictwa energooszczędnego.
•    Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni nagrodzono za projekt „Szkoła przyszłości”, czyli za wierny model szkoły (makieta), uwzględniający zastosowanie i wykorzystanie OZE, wykonany przez uczniów kierunków budowlanego i elektronicznego.

W konkursie przyznano wyróżnienie dla Zespołu Szkół nr 3 z Międzychodu za zaangażowanie uczniów w poszukiwanie ciekawych sposobów prezentacji problemów energetycznych budzących zainteresowanie odbiorców, a zwłaszcza za nakręcenie filmu „Złodziej ciepła”.

W sali sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu 23 kwietnia br. odbyła się konferencja podsumowująca projekt. Podczas konferencji omówiono cele projektu i doświadczenia uczestników, a uczniowie zaprezentowali projekty nagrodzone w „Konkursie prac uczniowskich”.

Projekt był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

Źródło: Zespół Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią, Poznań
 

Celem projektu było przygotowanie 30 ponadgimnazjalnych szkół zawodowych z woj. wielkopolskiego do poszerzenia oferty o kierunek: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię