Fundacja EkoRozwoju zaprasza na konferencję „Razem dla Środowiska”, która odbędzie się 13 grudnia br. we Wrocławiu. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną dobre praktyki współpracy międzysektorowej i innowacyjnych form ekoedukacji.

Konferencja przeznaczona jest do przedstawicieli sektora publicznego, biznesowegoi pozarządowego oraz wszystkich tych, którzy chcieliby zmieniać swoje otoczenie na lepsze.

WROCŁAW, 13 GRUDNIA 2010 r. (poniedziałek), godz. 10:00
HOTEL TUMSKI, ul. Wyspa Słodowa 10, 50-266 Wrocław

10:00 – 10.30 Przywitanie i rejestracja uczestników

10.30 – 11.00 Piotr Tyszko – Chmielowiec, Fundacja EkoRozwoju,
„Drogi dla Natury – współpraca wbrew stereotypom”
Wbrew głoszonemu przez niektórych poglądowi, że przy drogach miejsca na drzewa nie ma, w realizowanym od 2009 r. programie „Drogi dla Natury”, dzięki partnerskiej współpracy przyrodników i drogowców, powstają nowe przydrożne aleje. W celu zachowania i odtwarzania tych cennych siedlisk przyrody i ozdób tradycyjnego krajobrazu
posadzono już 10 tysięcy drzew. Do roku 2011 będzie ich 30 tysięcy, co odpowiada szpalerowi drzew łączącemu Warszawę z Krakowem. Przyrodnicy nie tylko sadzą drzewa, ale też w uzasadnionych przypadkach interweniują w obronie wycinanych alej, doradzają też drogowcom w zakresie postępowania z drzewami o wysokich wartościach przyrodniczych.

11.00 – 11.30 Jakub Szumin, Federacja Zielonych GAJA,
„Dolina Miłości – dla środowiska, ponad granicami”
Dolina Miłości to park naturalistyczny położony na terenie gminy Chojna, w Dolinie Odry, ze względu na obecność chronionych i rzadkich ekosystemów leśnych objęty ochroną jako obszar Natura 2000. Od czasów II Wojny Światowej, pomimo wysokich walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych, obszar ten ulegał stopniowemu niszczeniu. W celu przywrócenia dawnej świetności tego miejsca oraz podwyższenia jego rekreacyjnego i turystycznego znaczenia, podjęto prace nad rewitalizacją Doliny Miłości. Realizacja nie byłaby możliwa gdyby nie współpraca transgraniczna gminy Chojna, miasta Schwedt oraz Federacji Zielonych GAJA.

11.30 – 12.00 Wojciech Owczarz, Fundacja Ekologiczna ARKA,
„Edukacja przez happening i grę”
Instalacje, puzzle, murale – czy to narzędzia edukacyjne, które można wykorzystać do podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej? A może to tylko spektakularne, ale szybko uciekające w niepamięć jednorazowe działania? Odpowiedź znaleźć będzie można podczas prezentacji przybliżającej działania Fundacji Ekologicznej Arka
w zakresie ekoedukacji poprzez happening i grę.

12.00 – 12.30 Przerwa kawowa

12.30 – 13.00 Tomasz Makowski, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych,
„Zielona Inicjatywa Gospodarcza”
Popularność produktów ekologicznych w Polsce stale utrzymuje się na niskim poziomie. Wynika to zarówno z niskiej świadomości ekologicznej społeczeństwa, jak i z problemów napotykanych przez ekoproducentów. Z tego założenia zrodził się program Zielona Inicjatywa Gospodarcza (ZIG), który wyszedł naprzeciw potrzebom małych i mikroprzedsiębiorstw sektora ekologicznego. ZIG pomógł podnieść kompetencje właścicieli firm w takich dziedzinach, jak standardy ekologiczne (np. certyfikaty i ekoetykiety), promocja, marketing, logistyka i zaopatrzenie. Program doprowadził do zawiązania partnerstwa międzysektorowego, w skład którego weszło ponad 80 podmiotów, w tym firmy działające w branży ekologicznej, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne czy placówki szkoleniowo-doradcze i naukowo-badawcze. Współpraca umożliwiła partnerom wymianę doświadczeń i przyczyniła się do konsolidacji sektora niewielkich firm ekologicznych w Krakowie.

13.00 – 13.30 Joanna Mieszkowicz, Fundacja AERIS FUTURO,
„Organizacja wydarzeń w zielonym standardzie”
Standard Zielonych Wydarzeń stworzony i wdrażany przez Fundację AERIS FUTURO to temat w Polsce wciąż uważany za nowatorski i odważny, na świecie jest natomiast coraz bardziej popularny. Zrównoważone zarządzanie organizacją imprez sportowych, festiwali, konferencji i wszelkiego typu spotkań jest sposobem na wdrażanie międzysektorowej współpracy partnerskiej. Ma też wiele korzyści: mieszkańcy są zadowoleni z życia w czystym i bezpiecznym otoczeniu, powiększa się gama atrakcji turystycznych i kulturalnych, potencjał do rozwoju innowacyjnej gospodarki wzrasta. Zrozumiawszy, że nie da się działać i funkcjonować w oderwaniu od innych,
organizacje, urzędy, przedsiębiorstwa czy instytucje naukowe razem budują konkurencyjność regionu, między innymi poprzez organizowanie zielonych wydarzeń.

13.30 – 14.15 Panel dyskusyjny: „Po co nam w Polsce edukacja ekologiczna?”

14.15 – 15.00 Obiad

Miejsce: Hotel Tumski, ul. Wyspa Słodowa 10, 50-266 Wrocław
Uwaga: W związku z remontem Placu Bema dojazd do Hotelu Tumskiego możliwy jest od strony ul. Grodzkiej oraz ul. Św. Ducha.
Do dyspozycji Gości bezpłatny hotelowy parking (20 miejsc), bezpłatny i płatny parking przy hotelu.
Uwaga: uczestnicy Konferencji reprezentujący organizacje pozarządowe będą mogli uzyskać dofinansowanie kosztów przejazdu. Informacje w tej sprawie uzyskać można kontaktując się z Moniką Szyrmer: [email protected]

Organizator konferencji: Fundacja EkoRozwoju, 50-134 Wrocław, ul. Białoskórnicza 26
Konferencja „Razem dla Środowiska” realizowana jest w ramach projektu „Naturalne partnerstwa – ogólnopolska kampania promująca partnerstwa trójsektorowe oraz społeczną odpowiedzialność biznesu na rzecz ochrony środowiska”, finansowanego ze środków PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu..

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię