Jest to święto obchodzone w Polsce od 1990 roku, finał na Polu Mokotowskim gromadzi rokrocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest bliska. Uczestnikami festynu są głównie rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna.

Festyn odbędzie się 24 czerwca 2012 r. godz. 10.00 – 18.00 (Pole Mokotowskie, Warszawa)

Organizatorzy zapraszają wszystkich na imprezę plenerową, rodziny z dziećmi, nauczycieli z podopiecznymi, zainteresowanych tym co się dzieje w polskich lasach, parkach narodowych, czym jest produkt lokalny i regionalny oraz zbiórką surowców wtórnych. Program festynu został podzielony na tematyczne sektory, w sektorze wymiany informacji uczestniczyć będą m.in.; instytuty badawcze, muzea, wyższe uczelnie. Sektor współpracy społecznej to miejsce dla organizacji pozarządowych, w sektorze ekspozycji przyrodniczych pokażemy jednostki Lasów Państwowych i parki narodowe. Kolejny sektor – świadomego konsumenta to Stół Darów Ziemi z polskimi produktami tradycyjnymi oraz wyroby z ekologicznych produkcji. Sektor edukacji twórczej to warsztaty i instalacje artystyczne – dla wszystkich i wiele atrakcji dla najmłodszych. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas którego prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, jednostki Lasów Państwowych, 23 parki narodowe, parki krajobrazowe i wiele organizacji pozarządowych.

Obchody Światowego Dnia Ziemi, w 2012 roku odbywać się będą podczas obchodów Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi ogłoszonego przez ONZ. Światowy Dzień Ziemi `2012 w Polsce obchodzić będziemy pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich".

Główne cele, które przyświecają idei obchodów tego roku to:

  • Zwrócenie uwagi państw członkowskich ONZ na potrzebę zintensyfikowania działań na rzecz zapewnienia równego dostępu energii dla wszystkich, ale też ochrony środowiska poprzez zrównoważone wykorzystanie zasobów energii tradycyjnej, czystsze technologie i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
  • Zachęcenie wszystkich państw członkowskich i innych podmiotów, aby, przez wykorzystanie idei obchodów dążyły do podnoszenia świadomości na temat znaczenia energii i równego dostępu do niej dla wszystkich ludzi. Dostępu do energii po przystępnych cenach, zwiększenia efektywności energetycznej i trwałości źródeł energii w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Wspieranie tych działań na poziomie lokalnym, krajowym, regionalnym i międzynarodowym.
  • Dążenie do wspierania inicjatyw mających na celu promocję nowych technologii, technologii związanych z energią odnawialną, włączając w to poprawę dostępu do tych technologii.

Wpisując obchody Światowego Dnia Ziemi w Międzynarodowy Rok Zrównoważonej Energii dla Wszystkich ludzi wpisują się również w temat obchodów Sieci Dnia Ziemi – Earth Day Network, której od 12 lat, jako lokalni organizatorzy jesteśmy członkami. Zrównoważona Energia to ważny temat, podejmowany przez dwadzieścia lat po Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro, na którym przyjęto szereg dokumentów określających fundamentalne zasady polityki społeczno-ekonomicznej uwzględniające ochronę środowiska.

Organizatorzy chcą podczas tegorocznego Dnia Ziemi promować główne idee Szczytu – potrzebę ochrony klimatu, zapobieganie efektowi cieplarnianemu oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Organizatorzy zapraszają do obchodów, promowania swoich działań na stronie internetowej oraz udziału w konkursach i wszystkich propozycjach.

Konkursy w ramach Dnia Ziemi

  • Konkurs na plakat promujący "Zrównoważone wykorzystanie energii" – przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych

    Przedmiotem konkursu jest opracowanie i wykonanie plakatu promującego hasło: "Zrównoważone wykorzystanie energii". Tematyka konkursu związana jest z hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi – "Dobra energia dla wszystkich". Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych z Warszawy. 

    Plakat powinien w atrakcyjny sposób przekazywać wiedzę związaną z efektywnym, oszczędnym zarządzaniem energią w codziennym życiu. Praca może przedstawiać rozwiązania stosowane w domu lub w szkole a także własne pomysły i propozycje wynikające z posiadanej wiedzy oraz pomocy nauczycieli i rodziny. Technika wykonania pracy dowolna, ale płaska. Maksymalny format plakatu to A2. 

    Celem konkursu jest zwiększenie poziomu wiedzy uczniów szkół podstawowych z zakresu zrównoważonego wykorzystania energii w codziennym życiu. Uczestnicy konkursu, czyli dzieci w wieku od 6 do 12 lat stanowią bardzo chłonną grupę odbiorców, będąc zarazem już samodzielnie myślącymi i twórczymi osobami. Zadaniem konkursu jest pobudzenie ich do kreatywnego działania plastycznego wspartego wiedzą z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Prace należy przysyłać do 10 kwietnia, decyduje data stempla pocztowego. 

  • Ogólnopolski Konkurs Zadaniowy "Dla Ziemi, Dla Siebie – Zostań Przyjacielem Ziemi" – dla gimnazjalistów

    Tegoroczna edycja konkursu: "Dla Ziemi, Dla Siebie – Zostań Przyjacielem Ziemi" składa się dwóch etapów. Pierwszy etap to opracowanie "Raportu o zasobach i wykorzystaniu energii odnawialnej na terenie gminy". Zadanie to polega na wykonaniu charakterystyki geograficznej gminy oraz uzupełnieniu czterech rodzajów raptularzy dla poszczególnych rodzajów energii odnawialnej: wodnej, wiatrowej, słonecznej i biomasy. Drugi etap polega na wyreżyserowaniu i nakręceniu krótkiego filmu edukacyjnego pt. "Mój codzienny wkład w zrównoważone gospodarowanie energią". Konkurs jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów z obszaru całej Polski. 

    Celem konkursu jest zaangażowanie młodzieży ze szkół gimnazjalnych do aktywnego poznawania środowiska przyrodniczego najbliższej okolicy, ze szczególnym naciskiem na zwiększanie wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ponadto uczestnictwo w konkursie, i tym samym opracowanie i wykonanie raportu oraz filmu stanowi bodziec dla ucznia do rozwijania zainteresowań z dziedziny geografii, ochrony środowiska i ekologii a także rozbudza wyobraźnię, kreatywność i twórcze myślenie. Na prace czekamy do 4 maja 2012r., decyduje data stempla pocztowego. 

Źródło: www.dzienziemi.org.pl

Organizatorzy chcą podczas tegorocznego Dnia Ziemi promować potrzebę ochrony klimatu, zapobieganie efektowi cieplarnianemu oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. / Fot. Philip Photos, www.flickr.com

Plakat tegorocznej edycji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię