Rodzice ? studenci coraz częściej mogą liczyć na pomoc ze strony uczelni, na której studiują. W przypadku narodzin czy choroby dziecka uczelnie…

…zgadzają się na wyznaczenie indywidualnego toku zajęć, wyznaczenie terminu egzaminów, mogą także skorzystać z urlopu dziekańskiego. Zmienia się także sytuacja jeśli chodzi o opiekę dzienną nad dzieckiem. Na polskiej mapie uczelni pojawiają się takie, które zakładają przyuczelniane żłobki lub przedszkola. Obok tej formy pomocy, studenci – rodzice otrzymują becikowe.

Teresa Zielińska, Politechnika Opolska
Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie odniósł się do propozycji JM Rektora, by   do Regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wprowadzić jednorazową wypłatę świadczenia socjalnego pracownikowi,  z tytułu urodzenia dziecka (zależnie od sytuacji finansowej jego rodziny w wysokości do 5.500 zł brutto).

Pismo w tej sprawie zostanie skierowane do komisji socjalnej w celu dalszego procedowania.
Propozycja ta nawiązuje do apelu Pana Premiera Rzeczpospolitej Polskiej, nawołującego do podjęcia działań,  sprzyjających zwiększeniu ilości dzieci w polskich rodzinach.
Inicjatywa finansowania dodatkowego świadczenia dla pracowników polskich uczelni wyszła od Politechniki Rzeszowskiej, która do swojego planu  zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wprowadziła już odpowiednie  zapisy.

"…. wzorujemy się między innymi na rozwiązaniach niemieckich, które gwarantują jednorazową wypłatę socjalną kilkudziesięciu tysięcy EURO dla każdej rodziny niemieckiej, w której rodzi się nowe dziecko" pisze m.in. Janusz Bury – kanclerz tej uczelni.
Mając akceptację Senatu, również Politechnika Opolska zamierza to jak najszybciej uczynić.

Elastyczne Przedszkole

Aleksandra Karasiewicz, Elastyczne Przedszkole "Orzełek" w Białymstoku
Elastyczne Przedszkole "Orzełek" zbudowane zostało ze środków Unii Europejskiej. Powstało z myślą o dzieciach pracowników i studentów Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku oraz innych uczelni w naszym mieście. Swoje drzwi otworzyło 1 marca 2010 r., oferując całotygodniową bezpłatną opiekę w godzinach dostosowanych do indywidualnych potrzeb rodziców. Pierwsze grupy składały się z przedszkolaków w wieku od 2,5 do 6 lat w tygodniu oraz dzieci od 2,5 do 11 lat w weekendy. Powstanie i funkcjonowanie Przedszkola finansowane było ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach PO Kapitał Ludzki i nadzorowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.  Działalność przedszkola z projektu była finansowana do końca maja 2011 r.

Od czerwca "Orzełek" działa na zasadach placówki niepublicznej i jest przedszkolem otwartym dla wszystkich dzieci, bez względu na miejsce pracy czy nauki rodziców. Oferuje bogaty program zajęć edukacyjno – wychowawczych, realizowany zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Wszelkie zajęcia organizowane są tak, aby inspirować dzieci do emocjonalnego zdobywania nowych wiadomości i umiejętności, zapewniając im możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych. W trosce o prawidłowy rozwój młodego człowieka, dzieciom zapewnione są liczne zajęcia dodatkowe. Możliwość elastycznego dopasowywania godzin opieki do potrzeb rodziców oraz praca Przedszkola przez cały rok kalendarzowy (z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy) ułatwia rodzicom połączenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi.

"Orzełek" otwarty jest przez 7 dni w tygodniu, w dni powszednie w godz. 7:00-18:00 prowadzone są grupy przedszkolne dla dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat; w weekendy natomiast w godz. 7:30 – 18:00 – grupy opiekuńczo-zabawowe dla dzieci w wieku od 2 do 11 roku życia. Istnieje możliwość wykupienia karnetów adaptacyjnych dla dzieci już od 2 roku życia, aby mogły oswoić się z pobytem w przedszkolu. Dzieci w grupach przedszkolnych uczestniczą w licznych zajęciach dodatkowych, wliczonych w koszt czesnego. Nasza placówka jest otwarta i w każdej chwili rodzice mogą zapoznać się z jej ofertą oraz warunkami, w jakich uczą się i bawią dzieci.

Placówka, jako przedszkole niepubliczne, pobiera opłaty w postaci miesięcznego czesnego oraz kosztów wyżywienia dziecka. Opłaty za opiekę weekendową dostępne są na stronie przedszkola, pod linkiem: http://www.elastyczneprzedszkole.pl/zapisy.html . Do naszego przedszkola dziecko można zapisać przez cały rok. W tej chwili, w grupach przedszkolnych, uczy się ok. 40 dzieci.

Zajęcia prowadzone są przez kwalifikowaną kadrę, składającą się z nauczycieli, psychologa, logopedy, nauczyciela muzyki, nauczyciela języka angielskiego, rehabilitanta ruchowego. Przedszkolem zarządza dyrekcja: dyrektor przedszkola – mgr Barbara Jaworowska, zastępca dyrektora przedszkola – mgr Krystyna Kazberuk.

WegeMaluch.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię