Ten rok szkolny został ogłoszony ?Rokiem Szkoły z Pasją?. Główne hasło akcji jest takie, że szkoła to nie tylko lekcje. W niej powinno się dziać o wiele więcej. W naszej szkole dzieje się dużo i to nie tylko w tym roku, ale od wielu lat – opowiada Pani Małgorzata Świderska, nauczycielka z Jonkowa.
Udało mi się zainteresować uczniów geologią i paleontologią. Nasze wspólne wyprawy do pobliskich żwirowni umożliwiły utworzenie Szkolnego Lapidarium Geologicznego, które systematycznie wzbogacane jest o nowe okazy skał i skamieniałości.
Wiedzę na temat ich pochodzenia przedstawia GeoTrop „… milion lat temu był tu lodowiec”. Aby przybliżyć ich historię zakupiliśmy w tym roku GeoTrop „Głazy narzutowe Warmii i Mazur”. Przedstawia on najsłynniejsze głazy Polski północno-wschodniej, ich długą drogę ze Skandynawii, którą przebyły zmieszane z wielkimi masami lądolodu w okresie plejstoceńskim, a także piękne zdjęcia ich struktury. Wyraźnie widać budujące je minerały, a towarzyszące im opisy dopełniają całości wiedzy na temat głazów. W lapidarium stanął także trzeci GeoTrop „Tajemnice mazurskich żwirowni”. Jest on szczególnie ważny dla nas, ponieważ powstał dzięki pasji odkrywczej młodych paleontologów z naszej szkoły. Dzięki ich zaangażowaniu odkryliśmy wiele tajemnic schowanych w naszych żwirowniach.
Zdjęcia ukazujące warstwowanie osadów piaszczystych i żwirowych świadczą o działalności wód rzeczno-lodowcowych, które kiedyś płynęły na naszym terenie. Wody topniejącego lodowca jak i on sam przyniosły do nas liczne skamieniałości koralowców, liliowców, trylobitów i innych organizmów zamieszkujących paleozoiczne morza. Dzięki współpracy z panią Alicją Szarzyńską z OCEE w Olsztynie oraz Państwowych Instytutem Geologicznym z Warszawy udało się nam uporządkować wiedzę zdobytą w wyniku rozwiązywania zagadek, które zadały nam okoliczne żwirownie.
Fundusze pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie pozwoliły na zakup gotowych GeoTropów oraz stelaży do nich, a odbyło się to pod honorowym patronatem Wójta Gminy Jonkowo. Dużo pracy zadali sobie również chłopcy z piątej klasy, którzy instruowani przez szkolnego konserwatora zaolejowali drewniane stelaże i wkopali je na terenie lapidarium.
Geopasjonaci tworzą własne kolekcje skamieniałości. Każdy przyniesiony do szkoły nowy okaz to początek ciekawych dyskusji i kolejnej analizy tablicy stratygraficznej. Niektórzy snują nawet plany wyjazdów na obozy geologiczne, a nawet studiowania geologii!.
Małgorzata Świderska
Szkoła Podstawowa w Jonkowie
Od Redakcji: zachęcamy również inne szkoły do dzielenia się z naszymi Czytelnikami swoimi doświadczeniami związanymi z edukacją ekologiczną