Zasoby platformy wodnej będą sukcesywnie rozbudowywane.

Organizacja ekologiczna WWF Polska rozpoczęła akcję zachęcającą do zwrócenia większej uwagi na rzeki i jeziora w naszym kraju.

Służyć ma temu specjalna internetowa platforma dostępna pod adresem wody.wwf.pl oraz konkurs fotograficzny „Uchwyć urodę wody”. Ekolodzy chcą w ten sposób powiedzieć o problemach środowiskowych związanych z ochroną wód w Polsce.

W Polsce wciąż nie kojarzymy słów regulacja, pogłębianie i utrzymanie rzeki z negatywnymi zjawiskami. Ich brzmienie ma wręcz pozytywny wydźwięk. Za pośrednictwem platformy wodnej WWF Polska chce wyjaśnić Polakom, że w rzeczywistości pod tymi określeniami kryją się niebezpieczne dla środowiska działania.

Jesteśmy w sytuacji, kiedy większość mieszkańców Polski, żyje obok rzek i jezior, ale nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu związanego z ich niszczeniem – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Dlatego stworzyliśmy wirtualną platformę wodną, na której każdy internauta może znaleźć informację o zagrożeniach, a jednocześnie podzielić się swoimi zdjęciami, prezentującymi „urodę wody”. Równie ważna jest możliwość wysłania alertu na specjalną skrzynkę alarmową, ze zgłoszeniem zagrożenia dla rzeki bądź jeziora. Dzięki nadsyłanym informacjom powstanie mapa zagrożeń dla polskich wód, a w ten sposób zostaną one upublicznione.

Platforma ma stać się  forum wymiany dobrych praktyk w zarządzaniu naszymi rzekami i jeziorami  W Polsce wciąż jest wiele do zrobienia w tym zakresie. W ramach walki z powodzią, polskie instytucje odpowiedzialne za tego typu działania, powinny przywracać rzekom ich tereny zalewowe, tam, gdzie jest to możliwe. Powinny zdać też sobie sprawę, że dotychczasowe metody działania nie przyniosły skutku, a przy wielkiej wodzie, zabudowa na terenach zalewowych, odebranych wcześniej rzekom i położonych nawet za najwyższym wałem, nie jest bezpieczna. Polscy hydrotechnicy powinni wreszcie zaadaptować nowoczesne rozwiązania radzenia sobie z powodzią. Muszą podchodzić do problematyki wód kompleksowo, uwzględniając również takie kwestie jak wybieranie żwiru, czy budowa hydrotechnicznej infrastruktur – dodaje Średziński.

Za pośrednictwem platformy WWF Polska chce przypomnieć, że rzeka nie ogranicza się wyłącznie do jej koryta, ale do całej doliny. To zakrzaczenia i zadrzewienia, które są zlokalizowane wzdłuż rzecznych brzegów stanowią o wartości przyrodniczej rzeki i o stopniu naturalności jej doliny. Podobnie jest z jeziorami, gdzie ważną rolę stanowią trzcinowiska, m.in. jako miejsce schronienia narybku i miejsce gniazdowania ptaków.

Polskie rzeki i jeziora są niszczone w zastraszającym tempie. Setki milionów złotych są wydawane na pogłębianie i regulację rzek, bez analizy efektów tych prac i bez kontroli ich wpływu na środowisko. Niszczone są brzegi jezior, a do ich wód trafiają często nieczystości wylewane np. przez załogi jachtów wprost do tych akwenów. Los naszych wód zależy od Polaków i od tego czy docenią ich naturalną urodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię