Białowieski Park Narodowy zaprasza na jubileusz Wystawy Grzybów Puszczy Białowieskiej, który odbędzie się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego. Wystawa grzybów, organizowana po raz piętnasty, odbędzie się w najbliższy weekend, 19-21 września.

Na wystawie będą prezentowane  okazy ponad 200 różnych gatunków grzybów z terenu Puszczy Białowieskiej. Będą to zarówno powszechnie znane grzyby, należące do gatunków jadalnych, jak też przedstawiciele gatunków toksycznych, niejadalnych, pasożytniczych i saprofitycznych. Ekspozycja stanowić będzie jedynie część z ponad 3000 zarejestrowanych puszczańskich gatunków. Tak ogromne bogactwo w królestwie grzybów związane jest z wyjątkową różnorodnością siedlisk leśnych i dużą ilością martwego drewna – znakomitego miejsca rozwoju dla licznych „hub”- w objętych ochroną częściach Puszczy. Ich roli w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych trudno nie docenić. Są najczęściej ostatnim z elementów łańcuchów pokarmowych przyczyniającym się do rozkładu martwej materii organicznej.

Ekspozycja świeżych owocników grzybów jest doskonałą okazją  do pogłębienia wiedzy na temat tych organizmów – zarówno dla osób odwiedzających, jak i uczestniczących w zbiorze grzybów (grzyby zbierane są przez uczniów Zespołu Szkół Leśnych im. Leśników Polskich  w Białowieży)  i ich prezentacji (opiekę merytoryczną nad wystawą przejęli mikolodzy – pracownicy placówek naukowych).

Wystawę można polecić mieszkańcom Białowieży, grzybiarzom, uczniom, studentom, przyrodnikom, turystom, jak również wszystkim, którzy chcą zapoznać się z przedstawicielami tego ciekawego królestwa przyrody. Odwiedzający ekspozycję będą mogli dokładnie obejrzeć okazy, a dzięki pomocy mikologów spróbować oznaczać gatunki, poznać kilka nowych, a także zobaczyć „grzybowe” ciekawostki. W ubiegłych latach były to np. purchawica olbrzymia, podgrzybek pasożytniczy czy sromotnik bezwstydny, którego najczęściej rejestrujemy węchem, a  z trudnością odnajdujemy w terenie.

W ramach tegorocznej wystawy grzybów odbędą się wykłady (19 września: dr Czesława Okołowa, dr Anny Kujawy, prof.dr. hab. Wiesława Mułenki, rozpoczynające się o godz. 10.00 w Muzeum Przyrodniczo – Leśnym BPN), występy artystyczne, a wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w konkursach o „grzybowej” tematyce. Ponadto odbędzie się II Plebiscyt kulinarny na „Najsmaczniejszą potrawę z grzybami”.    

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 19 września o godzinie 12.00, poprzedzone wykładami rozpoczynającymi się o godzinie 10.00. Świeże okazy grzybów będzie można oglądać do poniedziałku 21 września w budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego. Wstęp wolny.

XV Jubileuszowa Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej 

Program

10.00     Przywitanie Gości przez Dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego    Sala konferencyjna Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN
10.10 – 11.50    Wykłady:
1.    dr inż. Czesław Okołów – O historii Wystaw Grzybów Puszczy Białowieskiej 
2.    dr Anna Kujawa – Stan zbadania grzybów wielkoowocnikowych Puszczy Białowieskiej
3.    prof. dr hab. Wiesław Mułenko – Program „CRYPTO” – nowoczesność z przeszłości   
12.00     Uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie jubileuszowej XV Wystawy Grzybów Puszczy Białowieskiej
Ekspozycja  żywych owocników grzybów    Sala seminaryjna OEP
12.10    „Ogrody rudej jesieni” – występ Koła Teatralnego z Białowieskiego Ośrodka Kultury   

Taras OEP BPN

13.00    I blok konkursowy   
13.45    Występ zespołu wokalnego „Zniczka” z LO z BJN w Hajnówce   
14.00     II Plebiscyt kulinarny na „Najsmaczniejszą potrawę z grzybami”    
15.00     Występ zespołu wokalnego „Zniczka” z LO z BJN w Hajnówce   
15.15    II blok konkursowy   
16.00    Występ zespołu wokalnego „Zniczka” z LO z BJN w Hajnówce   
12.00 – 17.00    „Zielona Klinika” porady na temat chorób grzybowych roślin ozdobnych    Łąka
przy tarasie OEP
    Stoiska prezentujące rękodzieło z motywem grzybów i lasu   
    Gry plastyczne dla dzieci   
    Galeria fotografii grzybów chronionych i reliktów lasu pierwotnego    Sala seminaryjna OEP
    Galeria prac plastycznych – plon konkursu „Grzyby – cuda i dziwy”    

    
Źródło: BPN
 

Plakat wystawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię