W czerwcu zakończyła się druga edycja programu wolontariackiego Zielony Czas Pomagania, w ramach, którego pracownicy DB Schenker zrealizowali EKOprojekty na rzecz lokalnych społeczności. W tym roku przeprowadzonych zostało 14 projektów w 12 oddziałach firmy w całej Polsce.

W ramach inicjatywy pracownicy – wolontariusze m.in. sadzili drzewa i krzewy, sprzątali brzeg rzeki Wieprz i organizowali warsztaty ekologiczne dla młodzieży, podczas których zachęcali ją do segregowania śmieci i zbierania aluminiowych puszek.

W tym roku, w okresie wiosenno letnim po raz drugi w ramach programu wolontariackiego Zielony Czasu Pomagania zostały przeprowadzone projekty, których celem była promocja ekologii i realny wpływ na środowisko naturalne – mówi Paulina Koszewska z zespołu marketingu Schenker. W tegorocznej edycji Zielonego Czasu Pomagania w całej Polsce zrealizowanych zostało 14 projektów, a bezpośredni udział w nich wzięło blisko 200 pracowników.

Do projektów przyłączali się również klienci i współpracujący z firmą przewoźnicy i kurierzy. W sumie w ciągu 2 miesięcy zebrano 500 kg śmieci, 1500 kg makulatury, 7 kg plastikowych nakrętek od butelek oraz 36 500 puszek aluminiowych (600 kg). Posadzono blisko 3000 drzew, a także setki krzewów i kwiatów. Pomysły na projekty ekologiczne były bardzo różnorodne, np. w Świekatowie w okolicach Bydgoszczy, pracownicy DB Schenker wzięli udział w akcji zarybiania jeziora 700 sztukami narybku karpia.

Program Zielony Czas Pomagania jest jednym z pól zaangażowania DB Schenker w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz budowę relacji z lokalnymi społecznościami. Odbywa się on na zasadzie konkursu – pracownicy zgłaszają swoje pomysły, a kapituła wybiera najlepsze. Operator logistyczny podejmuje także inne inicjatywy, których celem jest budowanie dobrych relacji z mieszkańcami. Jednym z przykładów jest realizowany ostatnio projekt badawczy „DB Schenker, jako preferowany sąsiad”. Jego celem jest m.in. poznanie oczekiwań i opinii o firmie, wśród społeczności lokalnych z terenów, na których znajdują się oddziały DB Schenker. Wyniki badania pozwalają trafnie określić strategię i konkretne działania, które mogą być podejmowane np. w ramach Zielonego Czasu Pomagania i w ten sposób odpowiadać na realne potrzeby mieszkańców.
 
Opis zrealizowanych projektów:
 
1. Krok, po kroku, jak być EKO w 2010 roku – Poznań
Partnerzy: Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnowie Podgórnym oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie Podgórnym – Świetlica Socjoterapeutyczna "Gniazdko” w Ceradzu Kościelnym
Akcja sprzątania linii brzegowej Jeziora Lusowskiego. Wycieczka edukacyjn do Zakładu Zagospodarowania Odpadami. Spotkanie o tematyce ekologicznej z dziećmi.
 
2. Działaj, ruszaj, poprzez świat z ekologią za pan brat – Młochów
Partnerzy: Nadarzyński Ośrodek Kultury i Urząd Gminy w Nadarzynie, Leśnictwo i świetlica w Młochowie
Powołanie „Klubu Zielonych Przyjaciół Młochowa”, zorganizowanie i aktywne uczestnictwo w akcjach sprzątania zielonych terenów w Młochowie, organizacja i prowadzenie konkursu ekologicznego w Nadarzynie.
 
3. Dodajemy zieleni. Uwalniamy tlen – Rzeszów
Partnerzy: Gmina Głogów Małopolski
Osadzenie zielenią (drzewkami) terenu wzdłuż strefy ekonomicznej w Rogoźnicy, organizacja ogniska i zabaw dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej.
 
4. I, będzie dużo ryb… A odpoczywać będziemy pod lipą! – Bydgoszcz
Partnerzy: Urząd Gminy Świekatowo, Koło Wędkarskie w Świekatowie
Pomoc w odbudowie ekosystemu jeziora Świekatowskiego i przywróceniu naturalnego siedliska pszczół.
 
5. DB Schenker i uczniowie znają rady na odpady – Bydgoszcz
Partnerzy: Szkoła Podstawowa w Wiktorówku
Organizacja Święta Ziemi z konkursami, sadzeniem drzewek, nauką segregacji śmieci, utworzenie kącika dla ptaków z karmnikami i budkami lęgowymi.
 
6. Zapuszkowani – Pyskowice
Partnerzy: Szkoły w Pyskowicach
Zbiórka pustych puszek aluminiowych. Konkurs ekologiczny dla uczniów szkół i pracowników oddziału Katowice.
 
7. Rzeki sprzątanie to dla Nas wyzwanie – Lublin
Partnerzy: Urząd Gminy w Lubartowie, Klub Kajakarski „Kontra"
Oczyszczanie doliny rzeki Wieprz i terenów przybrzeżnych, uporządkowanie szlaku turystycznego w okolicach ruin zamku w Zawieprzycach.
 
8. Festyn ekologiczny z DB Schenker – Gdynia
Partnerzy: Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1
Organizacja festynu ekologicznego – wspólnie z wychowankami ośrodka uporządkowanie terenów zielonych, przygotowanie konkursów o tematyce ekologicznej, zorganizowanie ogniska oraz zbiórka surowców wtórnych.
 
9. Tajemniczy Eko-ogród i Zielony Rajd – Olsztyn
Partnerzy: Przedszkole Miejskie
Stworzenie lapidarium w ogrodzie przedszkolnym, zorganizowanie rajdu rowerowego i wycieczka do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach.
 
10. ZIELONY SCHENKER – Szczecin
Partnerzy: Nadleśnictwo Kliniska
Piknik ekologiczny w nadleśnictwie – szadzenie drzew i ognisko integracyjne.

11. Tęcza Kwiatowa w Hospicjum – Koszalin
Partnerzy: Hospicjum w Koszalinie
Zagospodarowanie terenu przy Hospicjum – zasadzenie kwiatów i krzewów, zasianie trawy i posadzenie żywopłotu przy ogrodzeniu.
 
12. Zielone Elfy – Białystok
Partnerzy: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Białymstoku
Wspólnie z uczniami zagospodarowanie terenów wokół budynku (posadzenie krzewów, trawy), zazielenienie – ozdobienie wnętrza szkoły.
 
13. Nasze zielone podwórko – Kielce
Zagospodarowanie terenów zielonych oraz oczyszczenie pasa zieleni wzdłuż ulicy, przy której znajduje się Oddział.
 
14. Z ziemią za Pan Brat – Bydgoszcz
 Partnerzy: Szkoła Podstawowa nr 66
 
Propagowanie idei ochrony środowiska i ekologii, poprzez konkursy i zajęcia plastyczne, stworzenia ogródka botanicznego, akcje uświadamiające potrzebę i wagę recycklingu.

Źródło: DB Schenker

Celem projektów była edukacja w zakresie działań ekologicznych i promowanie proekologicznych postaw. / Fot. Schenker

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię