House from the grass with solar panels on the roof. isolated on white.

Nie bez powodu powyższe słowa budzą pozytywne skojarzenia. Myśli uciekają w stronę beztroskiego czasu odpoczynku na łonie przyrody. Aż żal się od nich odrywać, gdy zdajemy sobie sprawę, że słońce, woda i wiatr to również odnawialne źródła energii, jeden z kluczowych elementów systemu walki z globalnym ociepleniem, jedno z narzędzi budowania niezależności energetycznej i istotny komponent krajowego systemu elektroenergetycznego.

A stąd już niedaleko do smutnych skojarzeń związanych ze smogiem, zanieczyszczeniem środowiska i rozwojem nie zawsze zrównoważonym. Na styku tych dwóch światów ? dziecięcej beztroski i biznesowego pragmatyzmu powstała Fundacja 4e . Jej celem jest promować i edukować odnawialne źródła energii, elektromobilność i efektywność energetyczną wśród tych, na życie których dzisiejsze decyzje w tym obszarze będą miały kluczowy wpływ ? dzieci i młodzież.

Edukacja ekologiczna dla adeptów żeglarstwa

Pokład jachtu wydaje się być idealnym miejscem by osobiście doświadczyć, że odnawialne źródła energii pozwalają się przemieszczać a udział w rejsie to okazja praktycznej nauki w zakresie oszczędzania i poszanowania energii.

Tego lata przeprowadzono pilotażowy projekt w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Poraju. Zainstalowane panel fotowoltaiczne o mocy 10 kW pokrywają większość zapotrzebowania na energię elektryczną ośrodka żeglarskiego a dzieci i młodzież oprócz zabawy i nauki żeglarstwa mogą dowiedzieć się jak dbać o otaczający nas świat i dlaczego jest to tak istotne.

W program nauczania żeglarstwa wprowadzone zostały elementy edukacji ekologicznej ? zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Pozostaje liczyć, że ponad 300 młodych żeglarzy i 30 instruktorów-wolontariuszy będzie w stanie swoim działaniem i przykładem zainspirować innych do chwili refleksji nad otaczającym nas światem i naszą odpowiedzialnością przed kolejnymi pokoleniami.

W kolejnych latach fundacja planuje, oprócz podstawowej działalności edukacyjnej, działania w obszarze projektów inwestycyjno-edukacyjnych realizowanych z partnerami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży czy innowacyjny projekt związany z edukacją ekologiczną w obszarze mobilności miejskiej.

Więcej informacji: http://fundacja4e.org/

Artykuł ukazał się w biuletynie EKOedukacja wydanym przez Dział Edukacji Ekologicznej z firmy Abrys.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię