Tak brzmi hasło projektu edukacyjnego realizowanego przez spółkę Sądeckie Wodociągi. W ramach projektu dzieci mają niepowtarzalną okazję zwiedzić stację uzdatniania wody w Starym Sączu, a także posłuchać o najnowocześniejszych technologiach oczyszczania wody, a także obejrzeć model wodociągu i kanalizacji. Każdy chętny maluch może się dowiedzieć, co dzieje się z wodą, już po tym jak wypłynie ona ze stacji uzdatniania wody.

Podczas prezentacji w ramach wodociągowej Akademii Wodnika uczniowie dowiedzieli się ciekawych informacji na temat wody, między innymi tego ile razy jest ona cięższa od powietrza. Prelekcją w szkole rozpoczęła się wodna podróż uczniów klasy 3d. Dzieci dowiedziały się, że woda, którą uzdatniają Sądeckie Wodociągi jest pobierana z ujęcia brzegowego nad Dunajcem. Dostały do porównania dwie próbki wody: czerpanej prosto z rzeki i uzdatnionej. Dzieci zgodnie stwierdziły, że różnica jest duża, nie tylko w barwie cieczy, ale i jej zapachu.

Uczniowie przekonali się, że wodę trzeba szanować, bo ilość tej pitnej na Ziemi to zaledwie trzy procent. Ale dzięki takim obiektom jak stacja uzdatniania wody w Starym Sączu nie zabraknie jej w kranach mieszkańców regionu. Spółka Sądeckie Wodociągi obsługuje już około 100 tysięcy klientów. A wodę, która trafia do ich kranów można pić bez przegotowania.

Po warsztatach „Szlakiem wody” dzieci potrafiły wyliczyć, z ilu procent wody składa się organizm człowieka i ile średnio zużywamy jej dziennie. Zaskoczeniem dla maluszków było to, że woda musi przejść tak wiele procesów zanim trafi do naszych kranów. Dzieci miały także okazję obejrzeć model wodociągu, który zbudowali pracownicy Sądeckich Wodociągów specjalnie dla nich.

Ze Starego Sącza uczniowie udali się do obiektów oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu. Tam zobaczyli jak oczyszcza się ścieki oraz jakie dobroczynne mikroorganizmy w nich mieszkają. Dzieci miały okazję obejrzeć prezentację organizmów niewidocznych gołym okiem.
Oczyszczalnia nie pobierając prądu z energetyki przemysłowej, opartej przede wszystkim na spalaniu węgla oraz gazu ziemnego, przyczynia się dodatkowo do ochrony środowiska naturalnego.

Po zwiedzaniu prowadząca zadawała pytania, na które z łatwością odpowiadali najmłodsi, co było dowodem, że z uwagą słuchali informacji podczas zwiedzania stacji. Dużym zainteresowaniem cieszył się stolik „czary-mary” przygotowany przez panie z laboratorium. Dzieci wprost oblegały stoisko i miały niesamowitą frajdę, oglądając jak w prosty i bezpieczny sposób można przeprowadzić ciekawe doświadczenia. Do magicznego stolika najmłodsi podchodzili nawet po kilka razy. Atrakcją były także warsztaty animacyjne, malowanie twarzy oraz „skakańce”.

Ratownicy Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego instruowali,  jak udzielać pierwszej pomocy, a strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stadłach i Starym Sączu przeprowadzali zawody z strzelaniu z hydronetki.

Więcej informacji: www.akademiawodnika.pl

akademia wodnika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię