Od tysiącleci przyroda nadaje tempo i wyznacza czas wydarzeń w naszym życiu. Nie inaczej jest z kasztanowcami ? drzewami, które są w Polsce gośćmi (przywiezione zostały prawdopodobnie za sprawą króla Jana III Sobieskiego), a stały się nierozerwalnym elementem krajobrazu naszych parków, skwerów i alei.

Jesienią kasztany cieszą tysiące małych i większych rąk, zmieniając się w ludziki, konie i talizmany. Charakterystyczne, duże wiosenne pąki zwiastują natomiast
rychłe nadejście matur. Nastaje maj, wybucha wiosna – kasztanowce kwitną. Drzewa pokryte biało-różowymi kwiatostanami, widoczne są z daleka. Od 5 lat Fundacja Nasza Ziemia proponuje, abyśmy w drugą środę maja obchodzili Dzień Kasztanowca. W tym roku wypada on 11 maja.

W Dzień Kasztanowca chcemy zwrócić uwagę na piękno pokrytych świeżą zielenią i kwitnących drzew – nie tylko kasztanowców. Kasztanowce od setek lat znane są jako roślina lecznicza, a niektórzy wierzą nawet, że jeden kasztan noszony w kieszeni doda właścicielowi energii. Bez względu czy kto wierzy w to, czy nie – odpoczynek po  egzaminie pod pięknie kwitnącym kasztanowcem na pewno nie zaszkodzi.

Fundacja Nasza Ziemia zachęca wszystkich do organizacji obchodów Dnia Kasztanowca. Organizacja jest bardzo prosta: można wyjść do parku lub przed szkołę i podziwiać kwitnące drzewa, zorganizować kolorowy przemarsz, porozmawiać o tym, dlaczego czasem nawet drzewa chorują i jak możemy im pomóc.

Maj to dobry okres na inwentaryzację kasztanowców – pięknie kwitnące drzewa widać z daleka. Czy na świeżych liściach widać już niszczycielską działalność szrotówka? Czy uzbrojeni w lupę znajdziemy na korze drzewa malutkiego motyla?

Fundacja Nasza Ziemia czeka na Wasze sprawozdania z Dnia Kasztanowca, które z przyjemnością zamieści na stronie internetowej. Wśród tych, którzy nadeślą sprawozdanie do 20 czerwca 2011 r. rozlosowanych zostanie 5 ekologicznych upominków. Sprawozdania należy nadsyłać na adres: [email protected].

Maj to dobry czas na inwentaryzację kasztanowców. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię