Dlaczego jesienią Anna Dymna pojechała na Zamojszczyznę, by sadzić sadzonki żmijowca czerwonego? Znamy odpowiedź: by chronić tę cenną roślinę kserotermiczną, jedną z najrzadszych polskich roślin, której ostatnie kolonie są ulokowane właśnie tam, a także w związku z realizacją odcinka „Gorąco i sucho” w ramach cyklu „Ocalony świat”, pod patronatem ZielonaLekcja.pl. Uwaga! Ten odcinek zdobył I nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”.

Już jutro, tj. w sobotę, 27 września o godz. 10:25 w TVP1 aktorka Anna Dymna oraz Grzegorz Miśtal będą szukać odpowiedzi, jak ratować murawy kserotermiczne – suche, podobne do stepów łąki, na których rosną ginące gatunki kwiatów. To jedne z najbardziej zagrożonych siedlisk w Europie.

W czwartym odcinku cyklu TVP1 „Ocalony świat” pt. „Gorąco i sucho”  podróż Anny Dymnej oraz Grzegorza Miśtala rozpocznie się na Miechowszczyźnie w Małopolsce. Alkaliczne, nasłonecznione stoki i skarpy wyżyny Michowskiej to idealne siedliska dla łąk kserotermicznych. W maju kwitną tam dzikie storczyki, to najpiękniejszy miesiąc na Miechowszczyźnie.

Anna Dymna i Grzegorz Miśtal ze zdumieniem odkryją, że do ratowania tych zbiorowisk roślinnych wykorzystywane są ekologiczne, inteligentne, miękkie kosiarki – owce. Kierowane instynktem zwierzęta zgryzają zielone rośliny zachwaszczające murawy, a pozostawiają kolorowe i suche (często zawierające trujące substancje) rośliny kserotermiczne – najcenniejsze i najrzadsze ozdoby muraw.

Owce wykorzystywane są także do ratowania murawek śródleśnych w dolinie Odry –uzupełnia Anna Malinowska z Lasów Państwowych

Cykl „Ocalony świat” to 11 filmów przedstawiających najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt oraz siedliska przyrodnicze, a także sposoby ich czynnej ochrony. W każdym odcinku gospodarzowi cyklu Grzegorzowi Miśtalowi towarzyszy inna gwiazda, osoba znana z telewizji, kina czy estrady. Razem ruszają w nieznane, by odkrywać tajemnice przyrody i poznać ludzi, których pasją jest ratowanie ginących roślin i zwierząt. Przewodnikami widzów i bohaterów programu po pełnym tajemnic świecie przyrody będą leśnicy, naukowcy, studenci, działacze społeczni – osoby zaangażowane w ochronę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

 – Wraz z Lasami Państwowymi zaprosiliśmy znanych i lubianych do zaangażowania się w działania czynnej ochrony. Będą wspinać się na drzewa, tropić wilki i szukać śladów obecności żółwi błotnych – mówi Grzegorz Miśtal, prowadzący program.

Cykl filmów powstał w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk”  realizowanego przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych – jednostkę Lasów Państwowych. Projekt ten, współfinansowany ze środków Instrumentu finansowego LIFE+, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasy Państwowe, koncentruje się na promowaniu najciekawszych przedsięwzięć na rzecz ochrony zagrożonych zwierząt oraz siedlisk na terenie naszego kraju, a także na poszerzaniu wiedzy o ochronie różnorodności biologicznej.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię