W trosce o najmłodszych Śląski Ogród Botaniczny realizować będzie program proekologiczny „NATURAlnie aktywni” skierowany do klas I-IV szkół podstawowych. Realizacja programu rozpocznie się wiosną 2010, z początkiem marca, a zakończy wraz z pierwszymi oznakami nadejścia zimy tego samego roku. Udział w programie „NATURAlnie aktywni” jest nieodpłatny, a jedyny koszt, jaki ponoszą szkoły to koszt dojazdu do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Dla kształtowania człowieka, jego wizji rzeczywistości, stosunku do świata i innych ludzi pierwsze lata nauki mają podstawowe znaczenie. Dlatego właśnie bezpośredni kontakt z naturą w tym okresie jest szczególnie ważny – rozwija pozytywną postawę wobec przyrody i przygotowuje podstawy rozumienia naszych związków z otoczeniem i praw nim rządzących.

Podstawowym założeniem programu jest danie dzieciom możliwości odczuwania radości z kontaktu z przyrodą. Aby tak się stało, dzieci będą regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) przebywać w środowisku przyrodniczym Śląskiego Ogrodu Botanicznego przez okres 4 godzin.

Spotkania w naturze:

    * rozwijają to, co w dziecku piękne;
    * zaspokajają naturalną dziecięcą ciekawość świata;
    * są otwarte na potrzeby i intuicję dzieci;
    * rozwijają wyobraźnię, wrażliwość oraz szerokie, całościowe pojmowanie świata jako sieci wzajemnych powiązań i zależności;
    * dostarczają dzieciom doświadczeń potrzebnych do wzbogacania ich życia uczuciowego, zdobywania wiedzy, rozwijania więzi społecznych i kulturowych.

    Program ten wykorzystuje naturalną, wszechobecną aktywność dziecka ujawniającą się w 4 sferach: poznawczej, behawioralnej, emocjonalnej i duchowej.

Dzieci podczas zajęć będą:

    * obserwować naturę za pomocą różnych narzędzi (zmysły, lupa, mikroskop);
    * wykonywać kontrolowane doświadczenia;
    * rozwiązywać zadania problemowe;
    * wyrażać siebie, swój stosunek do świata, przyrody: słownie (opowiadania, wiersze, piosenki, dramy, pytania), ruchowo (taniec, mimika, gesty), artystycznie (ukazywanie swoich uczuć, emocji za pomocą prac plastycznych);
    * prowadzić karty obserwacji, specjalnie przygotowane do każdego ze spotkań.

Zajęcia będą prowadzone w małych grupach – od 15 do 20 osób, w specjalnie do tego celu przygotowanych miejscach w lesie, na polanie, łące, polu oraz w sali ćwiczeniowej. Do prowadzenia zajęć wybrano profesjonalistów – nauczycieli z bogatym doświadczeniem pedagogicznym, kochających przyrodę, którzy będą stosować niekonwencjonalne, atrakcyjne dla dzieci metody nauczania.

   W obrębie pojedynczego cyklu spotkań – dla każdej grupy uczestników, realizowane beda warsztaty o następującej tematyce:

    * Przyroda budzi się ze snu zimowego – zaproszenie do kulu Naturalnie aktywnych;
    * Koncerty w naturze;
    * Tajemniczy podwodny świat;
    * Życiodajna okrywa planety Ziemia;
    * Barwny dywan tętniący życiem;
    * Owadzie tajemnice;
    * Leśna ścieżka niespodzianek;
    * Gdy lato odchodzi – jesienne skarby;
    * Życie drzewa i historia zaklęta w wapieniach;
    * Przyroda przygotowuje się do zimy. Roczny cykl przyrody w klubie naturalnie aktywnych.

Dla każdej z grup, które brały udział w programie w poprzednim roku i ponownie zgłoszą się do udziału w nim zrealizowane będą warsztaty poszerzającei pogłębiające zaangażowanie uczestników oraz ich wiedzę i doświadczenie wyniesione z poprzedniej edycji programu. Dla każdej z takich grup zorganizowane zostaną w formie cyklu warsztaty o następującej tematyce:

    * Klub NATUARAlnie aktywni – reaktywacja;
    * Komunikacja w przyrodzie;
    * Podróże w naturze;
    * Ja i moje miejsce w przyrodzie;
    * Rytm życia;
    * Sympatie i antypatie w przyrodzie;
    * W przyrodzie nic nie ginie;
    * Rośliny i zwierzęta w różnych środowiskach;
    * Sieci żywych stworzeń;
    * Cykl przyrody dobiega końca – rzut oka wstecz.

  
Osoby zainteresowane udziałem w programie proszone są o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Po otrzymaniu formularza, organizatorzy skontaktują się w celu ustalenia szczegółów przebiegu zajęć organizowanych w ramach programu. Liczba miejsc ograniczona.

Szczegółowych informacji udziela koordynator programu:
Agnieszka Roguż

Tel. kom: 0790 477 948
e-mail: [email protected]

 

 

Do prowadzenia zajęć wybrano profesjonalistów – nauczycieli z bogatym doświadczeniem pedagogicznym i kochających przyrodę. / Fot. Meliha Gojak, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię