Przez ostatnie dwa tygodnie Nadleśnictwo Piaski współpracowało z młodzieżą z Niemiec w ramach projektu pilotowanego przez Stowarzyszenie ?Arche noVa? pt. ?Drzewka przyjaźni ? polsko-niemieckie spotkanie młodzieży?.

Na wieść o ogromnych zniszczeniach, jakie wyrządził zeszłoroczny lipcowy huragan, młodzież z Drezna postanowiła przybyć do Gostynia, aby pomóc w usuwaniu skutków działania żywiołu. Młodzi ludzie z zaangażowaniem pracowali na terenie leśnictwa Smogorzewo. Wolontariusze sadzili głównie sosnę zwyczajną, brzozę brodawkowatą, klon jawor oraz jarząb pospolity – łącznie ok. 8 tys. drzewek.

Nasi goście wraz z polską młodzieżą z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu pomogli nadleśnictwu także w akcji sprzątania pasa przydrożnego na terenie leśnictwa Kosowo. Wspólna praca w terenie przepleciona została zajęciami w ramach edukacji leśnej. Pobyt gości z Drezna umilił wyjazd do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Na zakończenie Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Gostyniu zorganizowało konferencję prasową. W spotkaniu tym, w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gostyniu, wzięli udział organizatorzy z niemieckiego Stowarzyszenia „Arche noVa”, Nadleśnictwa Piaski, Urzędu Miasta i Gminy Gostyń, a także zaproszeni goście oraz lokalne media. Na konferencji podsumowano efekty dwutygodniowego pobytu wolontariuszy z Saksonii.

Młodzi wolontariusze nie kryli zadowolenia. Szczególne podziękowania złożyli Nadleśnictwu Piaski za opiekę i zaangażowanie w prace. Jak twierdzili, miłym zaskoczeniem była polska gościnność w czasie Świąt Wielkanocnych we wsi Krajewice i klasztorze filipinów na Świętej Górze. Goście cieszyli się, że udało im się zrealizować projekt „Drzewka przyjaźni” i własną pracą symbolicznie przyczynili się do zmniejszenia skutków huraganu na Ziemi Gostyńskiej.

Źródło: Ewa Koprowska, Nadleśnictwo Piaski, Lasy Państwowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię