W jaki sposób wytwarzana jest energia? Jak działa bateria słoneczna? Czy ziemniak, cytryna i pomarańcza mogą służyć jako bateria? Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź dzieci z Przedszkola nr 1 im. Kubusia Puchatka w Sieradzu.
Ponad 120 dzieci w wieku 4-6 lat wzięło bowiem udział w warsztatach „Kilowaty zabawy”, poprowadzonych przez pracowników działu Edukacji Ekologicznej ABRYS. Podczas zajęć mogły one nie tylko dowiedzieć się, skąd się bierze energia w gniazdku czy też ciepło w grzejnikach, ale także przeprowadzić doświadczenia, obrazujące wytwarzanie energii. Warsztaty praktyczne poprzedziła krótka dyskusja na temat znaczenia energii w życiu człowieka, a także źródeł, z których możliwe jest jej wytworzenie (węgiel, drewno, gaz). Poruszony został również temat zanieczyszczenia powietrza, wiążący się z wykorzystaniem złej jakości surowca oraz paleniem śmieci w domowych piecach.
Eksperymenty realizowane były przy wykorzystaniu zestawów odnawialnych źródeł energii, więc w ramach zajęć wywarzana była energia z wiatru oraz ze słońca, a sprawność wszystkich urządzeń potwierdzał ręczny generator prądu. W ramach zajęć dzieci tworzyły również zegar z ziemniaka, cytryny oraz pomarańczy, czyli proste baterie, produkujące prąd, uruchamiający zegar. W doświadczeniach wykorzystano cynkowe i miedziane płytki (elektrody), które zostały połączone za pomocą przewodów, a obecność ogniwa elektrochemicznego (np. owoców) sprawiała, że energia chemiczna zawarta w płytkach zamieniała się w elektryczną. Zasadę tę obrazowało również doświadczenie, w którym zamiast ziemniaka wykorzystano sok jabłkowy.
– Zaangażowanie dzieci w zajęcia było ogromne. Każdy z niecierpliwością czekał na swoją kolej zrealizowania doświadczenia, ale również z uwagą przypatrywał się eksperymentom, realizowanym przez swoje koleżanki i kolegów. Temat energii jest niezmiernie ważny do poruszenia w grupach przedszkolnych, ponieważ większość dzieci nie wie, skąd się bierze prąd w gniazdku, a źródłem ciepła są dla nich przede wszystkim kaloryfery albo… wiatraki – powiedziała Marta Siatka, koordynator projektów edukacyjnych w firmie ABRYS.
Po zakończonych warsztatach dzieci pod okiem instruktora rozwiązywały kartę pracy, a w nagrodę za aktywność w zajęciach otrzymały publikację edukacyjną.
Warsztaty „Kilowaty zabawy” zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.