Wśród wielu problemów XXI wieku omawianych w 2000 roku podczas Szczytu Milenijnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, takich jak: ubóstwo, głód, wysoka umieralność dzieci, równość płci, awans społeczny i inne, było także stosowanie zrównoważonych metod gospodarowania zasobami naturalnymi. To jeden z Milenijnych Celów Rozwoju, który zgodnie z deklaracjami państw członkowskich, ma być osiągnięty do 2015 roku.

Zrównoważone użytkowanie lasów przez ludzi ma bowiem w skali globalnej zapobiegać podstawowym bolączkom XXI wieku. Lasy są odnawialnymi zasobami naturalnymi. To dobro ogólnoświatowe. W naszym kraju są otwarte dla wszystkich ludzi. Lasy są dla ludzi! Jednak czy rzeczywiście jest to optymalne rozwiązanie, zważywszy na przykład na ogromne ilości śmieci i potrzebę obrony lasów przed niektórymi ludźmi za pomocą kamer ukrytych wśród koron drzew?! Istotne zagrożenie stanowią także ludzie wypalający trawy w pobliżu lasów, osoby rozjeżdżające tereny leśne quadami lub rozdeptujący tereny przyrodniczo cenne.

Często pojawiają się w związku z tym poważne dylematy i chwile zwątpienia, zwłaszcza wśród polskich leśników zajmujących się edukacją leśną, którzy od wielu lat z różnym skutkiem próbują przybliżyć społeczeństwu las i prawa w nim panujące oraz istotę zrównoważonego rozwoju. Przekonywanie polskiego społeczeństwa, że lasów u nas w kraju przybywa, że leśnicy nie kradną drzewa, że las to nie fabryka – czasami wydaje się syzyfową pracą.
  
Mijający 2011 rok jest Międzynarodowym Rokiem Lasów, podczas którego wszystkie państwa członkowskie ONZ podjęły wspólny wysiłek, aby podnieść świadomość społeczeństw dotyczącą zasad zarządzania, ochrony i zrównoważonego rozwoju. W tym szczególnym roku wiele podmiotów związanych z leśnictwem i lasami – organizacje rządowe i pozarządowe, parki narodowe i krajobrazowe oraz przede wszystkim pracownicy Lasów Państwowych – przeprowadziło wiele cennych inicjatyw w oparciu o podstawowe hasła MRL-u w Polsce.

Intencją organizatorów XVI Konferencji Współczesne Zagadnienia Edukacji Leśnej Społeczeństwa jest chęć doskonalenia metod i narzędzi edukacji leśnej oraz wspólne szukanie najlepszych argumentów rozwijających podstawowe hasła Międzynarodowego Roku Lasów w Polsce.

Dlatego zachęcamy wszystkich (również tych, którzy mają inne zdanie) do przekonywania do swoich racji podczas czterech sesji tematycznych ujętych w formie następujących pytań / zagadnień:
– Czy Lasów w Polsce przybywa?
– Czy Lasy powinny być otwarte dla wszystkich?
– Czy Lasy chronią życie?
– Czy drewno to surowiec odnawialny i ekologiczny?

Celem konferencji jest doskonalenie metod i narzędzi edukacji leśnej społeczeństwa, kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej zrównoważonego zarządzania lasami, wymiana doświadczeń zebranych podczas Międzynarodowego Roku Lasów i wielopoziomowa integracja różnych środowisk oraz instytucji edukacyjnych.

Konferencja służy doskonaleniu metod i narzędzi edukacji leśnej społeczeństwa w zakresie kształtowania świadomości społecznej o zrównoważonym zarządzaniu lasami, a także wymianie doświadczeń zebranych podczas Międzynarodowego Roku Lasów. Przeznaczona jest głównie dla edukatorów PGL Lasy Państwowe, parków narodowych i krajobrazowych, przedstawicieli edukacji formalnej: nauczycieli, dydaktyków i naukowców oraz animatorów edukacji nieformalnej: organizacji pozarządowych i osób prywatnych.

Planowane sesje tematyczne – 6 grudnia

1. Czy lasy powinny być otwarte dla wszystkich?
– człowiek na obszarach leśnych (zagrożenia lasów),
– leśne ścieżki poznawcze,
– rola form ochrony przyrody w edukacji (możliwości i ograniczenia).

2. Czy lasów w Polsce przybywa?
– kształtowanie świadomości o gospodarce leśnej,
– rola mass mediów w informowaniu o lasach.

3. Czy drewno to surowiec odnawialny i ekologiczny?
– sposoby mówienia o pozyskaniu drewna,
– rola drewna w życiu codziennym człowieka,
– recycling papieru i materiałów drewnopochodnych.

Planowane sesje tematyczne – 7 grudnia

4. Czy lasy chronią życie?
– las a zdrowie i życie człowieka.
– las a zdrowie i życie zwierząt, roślin i grzybów.

5. Warsztaty Przekonaj nieprzekonanych! (metoda kuli śniegowej)

Ramowy program konferencji
6 grudnia:
8,00 – śniadanie, rejestracja uczestników
10,00 – powitanie uczestników, rozpoczęcie XV konferencji
sesja I – Czy lasy powinny być otwarte dla wszystkich?
sesja II – Czy lasów w Polsce przybywa?
sesja III – Czy drewno to surowiec odnawialny i ekologiczny?
18,00 – Bitwa na słowa, czyli dyskusja panelowa
19,30 – 22,30 – Uroczysta kolacja połączona z balem edukacyjnym (obowiązkowe stroje nawiązujące do drzew, lasu i przyrody)

7 grudnia:
8,00 – śniadanie
9,00
sesja IV – Czy lasy chronią życie?
sesja V warsztatowa  – Rozstrzygamy dylemat: Zrównoważony rozwój – temat poboczny czy cel edukacji leśnej? (Przekonaj nieprzekonanych – metoda kuli śniegowej)
13,30 – podsumowanie konferencji
14,00 – zakończenie konferencji, obiad
 
Sprawy organizacyjne
Konferencja ma charakter otwarty. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń uczestnictwa, których termin mija 30 listopada. Zgłoszenia uczestnictwa można dokonać faksem (46 / 874 83 74) lub e-mailem: [email protected]. Formularz zgłoszenia do pobrania ze strony internetowej CEPL.  Miejscem Konferencji  jest  Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie, ul. Akademicka 20, 95-063 Rogów.  Zgłoszenia referatów w postaci krótkiego (do 10 zdań) streszczenia przyjmowane są do 15 listopada pod adresem: [email protected]. Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 395,00 zł i obejmuje: 1 nocleg, wyżywienie, materiały konferencyjne i wpisowe. Wszystkie materiały będą opublikowane po konferencji w zwartym wydawnictwie książkowym o charakterze tematycznych monografii w serii „Studia i Materiały” CEPL. SIM to punktowany (MNiSW) periodyk popularno-naukowy wydawany w języku polskim z angielskimi streszczeniami. Zawiera oryginalne prace z dziedziny leśnictwa, edukacji przyrodniczo-leśnej oraz ochrony przyrody w zrównoważonym leśnictwie.

Więcej informacji znajduje się na stronie: cepl.sggw.pl

 

Lasy są odnawialnymi zasobami naturalnymi. To dobro ogólnoświatowe. / Fot. Timo Balk, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię