Za sześcioma górami, za sześcioma lasami, tam, gdzie las z kroku na krok gęściejszym się staje, tam, gdzie wrzosowiska łanami się ścielą, tam, gdzie rzadki człowiek w zgodzie z naturą swój byt wiedzie? tam znajdziesz Wrzosową Krainę… / Fot. Jenny Rollo, www.sxc.hu

Wrzosowa Kraina to grupa partnerska działająca na rzecz zrównoważonego rozwoju wschodniej części Borów Dolnośląskich. W jej skład wchodzi 56 partnerów z 6 sąsiednich gmin, którzy dążą do tego aby ich „małe ojczyzny” zawsze żyły i funkcjonowały w zgodzie z naturą.

Na terenie Wrzosowej Krainy utworzone zostało Ekomuzeum, które różni się od podobnych instytucji tym, że nie jest ośrodkiem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Poszczególne obiekty położone są od siebie w nieznaczych odległościach. Całość przyjmuje bardziej formę ekoskansenu, który dostarcza niezwykłych doznań związanych z kontaktem z niezwykłą kulturą i przyrodą Dolnego Śląska.

W skład Ekomuzeum wchodzą:
? Pasieka Maja w Krępie, gdzie odwiedzający poznają wielowiekowe tradycje pszczelarskie Borów Dolnośląskich, wezmą udział w warsztatach odlewania figurek-świeczek z wosku pszczelego, czy też skorzystają z apiterapii.
? Dom Leśnika w Duniowie, czyli miejsce, w którym można zdobyć wiedzę o obyczajach łowieckich, leśnictwie i pięknie dolnośląskich lasów. Jest to również miejsce, gdzie można skosztować tradycyjnych potraw myśliwskich.
? Wrzosowa Chata w Borówkach, w której pod okiem czujnej gospodyni poznamy tajniki zielarstwa.
? Przemkowski Ośrodek Kultury, gdzie można zapoznać się pielęgnowaną od wieków kulturę Łemków. Atrakcją POK są warsztaty malowania pisanek metodą tradycyjną.

Ekomuzeum Wrzosowej Krainy organizuje również cykliczne imprezy, które mają na celu ukazanie bogactwa przyrodniczo-kulturowego na obszarze Borów Dolnośląskich. Jak na razie organizowanych jest 5 głównych imprez:

? Spotkanie Czterech Kultur – mająca na celu przybliżenie tradycji i sztuki ludowej mniejszości narodowych zamieszkujących Wrzosową Krainę,
? Dzień Jagody – święto, na którym prezentowane jest bogactwo runa leśnego lasów we Wrzosowej Krainie,
? Święto Wrzosu – na którym zapoznamy się z procesem powstawania wrzosowego miodu,
? Święto Miodu i Wina – okres, w którym Przemków zamienia się w miodową stolicę Dolnego Śląska.

Źródło: wrzosowakraina.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię