Aparat Derynga

Izba tradycji zielarskich

Mikroskop

Ogród ziół

Ośrodek edukacji przyrodniczej

Tradycyjna wiejska zagroda

Koryciny to mała malownicza miejscowość, położona w jednym z najczystszych miejsc w Polsce, w samym sercu Podlasia. Jest to miejsce, gdzie w szczególny sposób pielęgnuje się tradycję i zwyczaje regionu.

Podlaski Ogród Ziołowy
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej
tel. (85) 65-68-669
e-mail: [email protected]
http://ziolowyzakatek.pl/


Właśnie tutaj znajduje się Podlaski Ogród Ziołowy oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Ziołowy Zakątek. Podlaski Ogród Ziołowy, od czerwca 2011 roku, posiada status ogrodu botanicznego. Na powierzchni 15 ha znajduje się ponad 700 gatunków roślin i największa w Polsce kolekcja roślin o właściwościach leczniczych i aromatycznych. 


Pierwszego maja 2012 roku rozpoczął swoją działalność Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Ziołowego Zakątka. Mieści się on w Korycinach na Podlasiu. Zadaniem Ośrodka edukacyjnego jest przekazanie wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego Podlasia, tradycji zielarskich i zrównoważonego rozwoju. Ośrodek ma do dyspozycji ogród botaniczny z największą kolekcją roślin użytkowych, gospodarstwo ekologiczne, las, staw oraz laboratorium wyposażone w nowoczesny sprzęt.
Program edukacyjny skierowany jest do różnych grup wiekowych, od dzieci przedszkolnych aż do osób dorosłych. Goście Ziołowego zakątka mogą zdobyć wiedze z zakresu ochrony środowiska, ekologii, anatomii i fizjologii roślin, ekologii stawu i lasu, roślin użytkowych.


W skład oferty programowej wchodzą:

 • Zajęcia terenowe i laboratoryjne skierowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, w oparciu o zgłoszone zapotrzebowanie tematyczne oraz gotowe środki edukacyjne przygotowane przez nasz ośrodek.
 • Zabawy i gry edukacyjne
 • Zapoznanie z tradycjami i tworzenie więzi emocjonalnej z regionem zamieszkania.
 • Warsztaty kulinarne, tradycji zielarskie i wykonywanie wyrobów ozdobnych dla osób dorosłych i całych rodzin.

 Przykładowy scenariusz zajęć dla szkół: http://ziolowyzakatek.pl/dla-szkol/


Przy gospodarstwie funkcjonuje firma Dary Natury, produkująca artykuły zielarskie. Do produkcji używane są rośliny zebrane ręcznie ze stanu naturalnego, w specjalnej certyfikowanej strefie czystej ekologicznie lub wyprodukowane w gospodarstwach ekologicznych. Firma Dary Natury udostępnia pracownikom Ośrodka Edukacyjnego halę produkcyjną, aby goście mogli dowiedzieć się w jaki sposób powstają ich produkty.


Ziołowy Zakątek zapewnia gościom miejsca noclegowe w drewnianych domach. Można tu skosztować swojskiego jadła przyprawionego ziołami. Gospodarstwo oferuje wiele atrakcji: spanie na sianie, przejażdżki furmanką, samodzielne zbieranie i suszenie ziół, sporządzanie nalewek. Na koniec pełnego wrażeń dnia możemy zrelaksować się z tradycyjnej sauny opalanej drewnem, rozpalić ognisko i gawędzić przy nim do późnych godzin nocnych. „U nas czas płynie wolniej a cisza i spokój pomagają odzyskać siły.”

Zajęcia prowadzone przez ośrodek:

 • „Gawędy o Ziołach” – Wycieczka po Podlaskim Ogrodzie Ziołowym z przewodnikiem, który opowiada o użytkowaniu ziół i tradycji podlaskiej związanej ziołami rosnącymi w ogrodzie.
 • Wizyta w tradycyjnej, wiejskiej zagrodzie 
 • Wizyta w Domku Szeptuchy – odwiedzenie starej chaty, w której znajdują się „magiczne” zioła oraz opisy wierzeń dotyczących ziół
 • Zwiedzanie firmy Dary Natury – obserwacja tłoczenia olei, wytwarzania herbat ekspresowych, sypanych, przypraw i innych produktów Darów Natury
 • Warsztaty Ziołowe:
 1. Aromaterapia – wykonywanie własnej mieszanki aromatycznych ziół
 2. Przyprawy – wykonywanie własnej mieszanki przyprawowej
 3. Herbaty – wykonanie własnej herbaty ziołowo-owocowej
 4. Warsztaty nalewkowe – komponowanie własnej nalewki z esencji ziołowych (Dla dorosłych)
 5. Zajęcia laboratoryjne:
 6. Dlaczego rośliny pachną – pozyskiwanie olejków eterycznych metodą destylacji z parą wodną
 7. Obserwacje mikroskopowe – obserwacja preparatów stałych pod mikroskopem oraz organów roślinnych przyniesionych z ogrodu, pod binokularem
 8. Jak wędrują nasiona – podział nasion na sposoby ich przemieszczania się oraz obserwacja pod binokularem części nasion, które pomagają im się przemieszczać.


źródło: http://ziolowyzakatek.pl/
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię