Fot. Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi

Kuchenka słoneczna. / Fot. Dariusz Szyszka

Fot. Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi

Panele PV. / Fot. Bartłomiej Batko

W Ośrodku prowadzona jest działalność naukowo-badawcza oraz dydaktyczna w dziedzinie energii odnawialnej, oszczędzania energii oraz jej poszanowania. Odbywają się tu konferencje i szkolenia.

Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi
Ostoja 10, 72-005 Przecław
tel./fax +48 91 483 54 50 – biuro
e-mail: [email protected]
www.oze.szczecin.pl

Osoba do kontaktu:
mgr inż. Barbara Dobrowolska – specjalista ds. edukacji ekologicznej
tel. 091 483 54 50
e-mail: [email protected]

Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi jest jednostką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Ośrodek wyposażony jest w instalacje do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych: kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompę ciepła, kocioł biomasowy, układ kogeneracyjny jest idealnym miejscem realizacji edukacji, z ukierunkowaniem na poszanowanie energii, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i studentów, czy przedsiębiorców. 
Urządzenia zainstalowane w Ośrodku pełnią funkcję nie tylko pokazową, prezentacyjną, ale przede wszystkim użytkową. Pozyskana energia służy do ogrzewania i zasilania obiektów Ośrodka. Wszystkie urządzenia włączone są do automatycznego systemu sterowania, wizualizacji i zbierania danych. W ten sposób wszystkie informacje dotyczące pracy urządzeń zapisywane są na serwerze i udostępniane do wykorzystania przez naukowców i studentów, a także młodzież starszych klas szkół średnich. 

Zlokalizowany w odremontowanym XIX-wiecznym dworku Ośrodek, otoczony jest zabytkowym parkiem na terenie którego zlokalizowana jest ścieżka dydaktyczna „Odnawialne Źródła Energii”, przedstawiająca w sposób przystępny – rysunkowy zasadę działania zainstalowanych urządzeń. Na terenie parku utworzono także „żółwi staw” – miejsce bytowania i izolacji żółwi egzotycznych, do którego, po kwarantannie trafiają porzucane przez właścicieli żółwie, głównie czerwonolice. Ośrodek posiada także biologiczną oczyszczalnię ścieków oraz profesjonalną stację meteorologiczną.
W Ośrodku prowadzona jest działalność naukowo-badawcza oraz dydaktyczna w dziedzinie energii odnawialnej, oszczędzania energii oraz jej poszanowania. Odbywają się tu konferencje i szkolenia. Działa również punkt konsultacyjno-doradczy, gdzie udzielane są wszystkim zainteresowanym bezpłatnie, informacje dotyczące wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, oraz jej poszanowania. Zajęcia edukacyjne, organizowane nieodpłatnie, adresowane są zarówno do dzieci w wieku przedszkolnym, jaki i młodzieży szkolnej, a także studentów i kadry naukowej oraz osób indywidualnych i przedsiębiorców. Od 2008 roku Ośrodek jest członkiem Zachodniopomorskiej Sieci Ośrodków Edukacji Ekologicznej i Przyrodniczej.

Tematy zajęć edukacyjnych to:

  1.  Energia kiedyś i dziś
  2. Biomasa – co to za masa?
  3. Woda w naszym życiu
  4. Energia Słońca
  5. Energia Wiatru
  6. Co o odpadach wiedzieć wypada?
  7. Oszczędzanie energii na co dzień

 Nowe zajęcia warsztatowe i laboratoryjne!

Zajęcia, w zależności od oczekiwań opiekunów i wieku uczestników przybierają formę warsztatów manualnych, zajęć doświadczalnym lub wykładu połączonego z projekcją filmu z danej tematyki. Nieodłącznym elementem zajęć edukacyjnych jest wykorzystanie ścieżki dydaktycznej oraz zapoznanie z urządzeniami zainstalowanymi w Ośrodku.
Od 2010 roku organizowana jest również zieloną szkołę – energetyczna szkoła. Czas trwania zajęć 5-7 dni dopasowany jest do oczekiwań grupy. W Ośrodku są również miejsca noclegowe.

Zajęcia realizujemy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu osobiście lub telefonicznie.

 
http://www.oze.szczecin.pl/ofertaedukacyjna.html

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię