Niska emisja to problem, z którym w Polsce wciąż się nie uporano. Dlatego cenne jest każde działanie, mogące skutkować poprawą czystości powietrza, którym oddychamy. Temu właśnie służy przygotowana dla dzieci przez Dział Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS bajka pod tytułem ?Ptasi tropiciele?.

Pięknie zilustrowana przez Aleksandra Jasińskiego książeczka opisuje przygody rodziny jemiołuszek, które decydują się na spędzenie zimy w pobliżu miasta. Niestety, dym ulatujący z kominów domostw, w których spalane są odpady, niskiej jakości węgiel i mokre drewno, burzy spokój ptaków. Skrzydlaci bohaterowie wraz z napotkanymi dziećmi muszą więc zrobić, co w ich mocy, aby mieszkańcy miasta przestali zatruwać powietrze i siebie samych. Oprócz bajki, książeczka zawiera też tematyczną kolorowankę, a także dwa zadania dla dzieci.

W kontekście walki z niską emisją nie ma lepszych emisariuszy niż dzieci, które na co dzień widzą, co do kotłów w ich domach wrzucają dorośli. Jeśli uświadomimy dzieciom, że to, czym palimy w piecach, wpływa na to, czym oddychamy, to być może swoją wiedzą nie tylko zawstydzą rodziców, ale i zachęcą ich do zgłębienia problemu. A żeby utrwalić informacje w pamięci dzieci, musimy je zaciekawić i zaangażować i taki właśnie cel przyświeca bajce ?Ptasi tropiciele? ? podkreśla Mikołaj Maternik, koordynator akcji edukacyjnych w firmie ABRYS.

?Ptasi tropiciele? to publikacja przygotowana w ramach działań edukacyjnych dotyczących przeciwdziałaniu niskiej emisji, prowadzonych przez gminę miasto Sieradz i Przedszkole nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. ?Jasia i Małgosi? w Sieradzu.

PTASI TROPICIELE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię