Kampania jest częścią ogólnoeuropejskiego projektu edukacyjnego BirdLife International i w Polsce koordynuje ją Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

Akcja jest skierowana głównie do dzieci w wieku 8-12 lat, ale również do wszystkich osób zafascynowanych fenomenem ptasich migracji. Uczestnicy rejestrują na stronie internetowej Spring Alive (www.springalive.net) pierwszego zauważonego w danym sezonie przedstawiciela czterech gatunków ptaków migrujących: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki. Na podstawie tych danych serwis generuje mapy ukazujące intensywność przelotu „posłańców wiosny”, dzięki czemu uczestnicy mogą śledzić jak wiosna stopniowo rozkwita w całej Europie.

Spring Alive daje możliwość wniesienia własnego wkładu w gromadzenie wartościowych danych, które w przyszłości mogą wiele powiedzieć na temat ptasich migracji. Uczestnicy obserwując cztery badane gatunki, pomagają określić wahania w datach ich przylotów i ocenić jaki wpływ wywierają na nie zmiany temperatury w Europie. W ten sposób przyczyniają się do poznania zjawiska zmiany klimatu. Kampania doskonale przybliża – szczególnie najmłodszym – zagadnienia związane z ptasimi migracjami i przekształceniami klimatu. Spring Alive zyskało ogromną popularność wśród nauczycieli, opiekunów szkolnych kół przyrodniczych, którzy w oparciu o zamieszczone na stronie materiały oraz scenariusze lekcji wprowadzają dzieci w fascynujący temat ptasich migracji ich powiązań ze zmianami klimatycznymi, wpływu jaki wywiera na nie ludzka działalność. Spring Alive nie tylko skupia się na śledzeniu przelotu ptaków, ale pokazuje, że nie znają one granic i w ten sposób łączą ludzi, kraje i kontynenty.

Osoby pragnące wziąć udział w Spring Alive powinny odwiedzić stronę www.springalive.net, gdzie można zarejestrować swoje obserwacje. Im więcej osób opisze swoje pierwsze wiosenne spotkania z bocianami, jerzykami, jaskółkami i kukułkami, tym większą wartość zyskają gromadzone w ramach projektu dane. W ubiegłym roku Spring Alive zebrało 93.984 zgłoszeń z 35 krajów. Projekt jest doskonałą okazją dla rodzin, nauczycieli i uczniów oraz po prostu grup przyjaciół w całej Europie by korzystając z pierwszych cieplejszych dni, wyjść na spacer i cieszyć się nadchodzącą wiosną.

 

Uczestnicy rejestrują na stronie internetowej Spring Alive pierwszego zauważonego w danym sezonie przedstawiciela czterech gatunków ptaków migrujących: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię