Dziękujemy za udział w konkursie jubileuszowym związanym z 5-leciem Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew. Podajemy prawidłowe odpowiedzi oraz listę nagrodzonych. Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy też niespodziankę – pierwszy numer „Wieści spod Dębu Goduli” do poczytania po trudach konkursu.

A oto prawidłowe odpowiedzi:

1. Jak nazywa się najstarsze drzewo w Rudzie Śląskiej? Dąb Goduli (ma 250 lat)
2. Jakie zwierzę ze śląskiego zoo zostało „adoptowane” przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew? Ryś
3. Co to jest szpaska? Rodzaj wesołego wiersza
4. Pod jakim hasłem przebiega w Rudzie Śląskiej tegoroczna akcja rozdawania sadzonek drzew? Róbta co chceta, sadzonki dostanieta!
5. Jak nazywa się czasopismo Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew, które będzie miało swą premierę 21 września? Wieści spod Dębu Goduli.

Do wygrania było dziewięć wydawnictw – złożonych z książki i płyty DVD – o rudzkich pomnikach przyrody. Oto lista zwycięzców (kolejność wymieniania jest przypadkowa; są to nagrody równorzędne):

  1. Główka Z.
  2. Aleksandra Bednarska
  3. Anna Białek
  4. Grzegorz Perłowski
  5. Katarzyna Traczyk
  6. Kinga Tyliszewska
  7. Tomasz Główka
  8. Mario2609
  9. Radosław Kryczka

Gratulujemy! Prosimy o podanie adresów w celu wysyłki nagród. Nagrody zostaną wysłane pocztą.

O nagrodzie:

  Pomniki przyrody w Rudzie Śląskiej
konsultacja naukowa: dr Zofia Włodarczyk

Liczba stron: 30 (papier kredowy)
Oprawa: twarda (płyta CD w środku)
Wymiary: 145×195
ISBN: 978-83-61533-34-3

Po raz pierwszy mieszkańcy Rudy Śląskiej otrzymują kompleksowe wydawnictwo złożone z książki i płyty DVD (w prezencie), dokumentujące istotny fakt ? po raz pierwszy Rada Miasta w Rudzie Śląskiej podjęła Uchwałę w sprawie Ustanowienia Pomników Przyrody.

Drzewa mają kluczowe znaczenie dla życia na Ziemi. Dzięki prowadzonemu na ogromną skalę procesowi fotosyntezy, są one głównym lądowym producentem tlenu w atmosferze i zarazem głównym konsumentem atmosferycznego dwutlenku węgla, produkują też największą spośród wszystkich roślin lądowych ilość substancji organicznych, będących pokarmem dla ludzi i zwierząt oraz głównym budulcem ich ciał. Drzewa stanowią najważniejszy składnik lasów, tworząc środowisko życia dla innych roślin i większości zwierząt. Kolejną ważną rolą jest stabilizacja klimatu poprzez utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Wreszcie korzenie drzew i krzewów spowalniają procesy erozji oraz przyczyniają się do umacniania brzegów rzek, jezior i mórz.

Od zarania dziejów ludzie sadzą je i wykorzystują do najróżniejszych celów. Żeby wymienić tylko najważniejsze, powiedzmy o niezwykle szerokim zastosowaniu drewna w budownictwie, przemyśle meblowym, do produkcji papieru, jako opał, o owocach wykorzystywanych nie tylko do konsumpcji, ale też jako cenny surowiec w najróżniejszych branżach, np. do produkcji leków, farb, olejów itp., wreszcie o pełnionych przez drzewa funkcjach ochrony przed hałasem, wiatrem i słońcem a także ich dekoracyjnym i rekreacyjnym znaczeniu.

 

Dąb Goduli – drzewo, które stało się oficjalnym symbolem, niejako znakiem firmowym RTPD.

Długoletnia współpraca z Polskim Związkiem Filatelistycznym zaowocowała wydaniem okolicznościowej kartki pocztowej poświęconej 5-leciu RTPD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię