Festiwal odbędzie się w dniach 7-16 maja 2010 w Warszawie, a w dniach 7-9 maja w 20 kinach w Polsce. W zeszłym roku w warszawskiej Kinotece imprezę odwiedziło ponad 25 000 widzów, co plasuje festiwal na 3. miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Jedną z kategorii konkursowych jest film ekologiczny.

Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. O NAGRODĘ MILLENNIUM AWARD i 8000 euro zawalczą starannie wyselekcjonowane najlepsze pełnometrażowe filmy dokumentalne wyprodukowane w ostatnim roku na świecie, w tym nowości z festiwali Berlinale i Sundance: m. in. film Erika Gandiniego Wideokracja, Idioci w Korei w reż. Madsa Bruggera, Ostatni pociąg w reż. Lixin Fana oraz film otwierający tegoroczny festiwal Zatoka delfinów w reż. Louie Psihoyos.

Wielkim wydarzeniem będzie wizyta słynnego niemieckiego reżysera Wernera Herzoga, który odwiedzi festiwal w dniach 7-9 maja. W programie jego wizyty znajdą się: konferencja prasowa w siedzibie PAP, spotkania z publicznością po pokazach filmów w Kinotece, wykład mistrzowski (masterclass) dla filmowców oraz podpisywanie w salonie empik Junior ukazującego się w nowej serii DVD Planete Doc Review boxu „Świat według Wernera Herzoga” zawierającego 14 filmów dokumentalnych reżysera.

Inne gwiazdy tegorocznej edycji PLANETE DOC REVIEW to: Nicolas Philibert (uhonorowany w 2002 roku Europejską Nagrodą Filmową za film Być i mieć, którego nowy film Nénette okazał się rewelacją na tegorocznym Berlinale), Alan Berliner (jeden z najwybitniejszych amerykańskich reżyserów filmów dokumentalnych), Martin Strange-Hansen (duński laureat Oscara) oraz Jonathan Caouette (reżyser znanego w Polsce filmu „Tarnation”, który pokaże na 7. PLANETE DOC REVIEW swój nowy film ATP – muzyka jutra).

Na program filmowy festiwalu PLANETE DOC złoży się ponad 150 filmów, ułożonych w następujących sekcjach tematycznych: Nauki polityczne, Fetysze i kultura, Historie intymne, Future Doc-shock, Bohaterowie są wśród nas, Bliski Wschód, Konflikt i TY, Klimat na zmiany, Promised city, China reloaded, Muza i wena, Doc Alliance oraz Projekty specjalne. Odbędą się również retrospektywy twórczości Alana Berlinera, Nicolasa Philiberta oraz pokazy filmów Wernera Herzoga (3xHerzog).

Oprócz konkursu głównego o nagrodę MILLENNIUM AWARD na festiwalu przyznawane są inne nagrody:

    * Nagroda MAGIC HOUR dla filmów do 70 minut,
    * Nagroda AMNESTY INTERNATIONAL – PLANETE DOC REVIEW jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce, na którym przyznawana jest ta nagroda,
    * Nagroda PANASONIC GREEN AWARD dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej,
    * Nagroda Publiczności, ufundowana przez tematyczny kanał PLANETE,
    * Nagroda WARSAW ANIMATION WINNER (WAW) dla najlepszego filmu animowanego, przyznawana po raz pierwszy na tegorocznym PLANETE DOC REVIEW,
    * Nagroda NOS CHOPINA dla najlepszego filmu muzycznego, przyznawana po raz pierwszy na tegorocznym PLANETE DOC REVIEW,
    * Nagroda Dialogu Ekumenicznego .

PLANETE DOC REVIEW to festiwal, który wyznacza w Polsce modę na najwybitniejsze światowe kino dokumentalne. Swoje polskie premiery miały tu takie filmy jak: „Królik po berlińsku” (polski kandydat do Oscara), „Przeznaczone do burdelu”, „Spotkania na krańcach świata”, „Śmierć człowieka pracy” czy artystyczne filmy Matthew Barney’a. Festiwal zyskał wśród widzów miano miejsca, które kształtuje opinie na temat współczesnego świata, a prezentowane w jego ramach filmy są odtrutką nie tylko na komercję kina fabularnego, lecz również na medialną sieczkę informacyjną.

Przedsprzedaż biletów ruszyła 3 maja w warszawskiej Kinotece.
Pełny program tegorocznej edycji dostępny będzie od 6 kwietnia na stronie: www.docreview.pl.

Film ekologiczny jest jedną z kategorii. / Fot. Meliha Gojak, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię