?Czy następnym razem też do nas przyjedziecie? Wasze zajęcia były dzisiaj najciekawszą atrakcją? ? tymi słowami żegnały nas dzieci uczestniczące w sobotnich  warsztatach, odbywających się  podczas Pikniku Ekologicznego w Pakosławiu. Wydarzenie zostało zrealizowane na zlecenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lwówku.

Dzieci, do wzięcia udziału w warsztatach, zapraszali ekobohaterowie ? Komisarz Dymski, oraz jego przyjaciel Zielniak, którzy stoją  na straży czystości powietrza i wspólnie dbają o środowisko. Na uczestników czekały rebusy, których odpowiedzi związane były z tematyką dotyczącą gospodarki odpadami. Chętni mogli rozwiązać także ekoquiz i sprawdzić wiedzę dotyczącą zasad segregacji śmieci na terenie gminy Lwówek. Oprócz znajomości teorii weryfikowana była także praktyka ? uczestnicy  sprawdzani byli z poprawności segregacji odpadów. Dzieci miały także okazję nauczyć się rozpoznawać rośliny za pomocą przygotowanego zielnika. Dla najmłodszych zorganizowane została tzw. Ekolandia, czyli miejsce, gdzie można było ułożyć odpadowe memory i odbywały się zajęcia plastyczne ? dzieci malowały i kolorowały kolorowanki, których myślą przewodnią była gospodarka odpadami. Każdy, kto zmierzył się z wybranym zadaniem mógł wybrać ekologiczny upominek. ? Dzieci wykazały się bardzo dużą kreatywnością. Przygotowane prace zostały rozwieszone wokół stoiska, dzięki czemu wszyscy mogli podziwiać twórczość małych artystów. Na pochwałę zasługują także starsze dzieci, które bardzo dobrze poradziły sobie z ekologicznym potyczkami. Takie warsztaty w przyjemny sposób pozwalają zweryfikować wiedzę, którą dzieci nabywają w szkole ? wyjaśniła Małgorzata Masłowska-Bandosz, kierownik Działu Edukacji Ekologicznej w firmie ABRYS.

Eko-deko

Bardzo dużym zainteresowaniem małych mieszkańców gminy Lwówek cieszyły się warsztaty, podczas których dzieci za pomocą papierowej wikliny tworzyły ekologiczną biżuterię ? zawieszki, kolczyki, bransoletki i gumki do włosów.

? Każda dziewczynka chciała mieć komplet papierowej biżuterii, dlatego niektóre uczestniczki spędziły z nami nawet kilka godzin! To niesamowite, jak niektóre dzieci poświęcają się kreacji ekologicznej biżuterii. Mały skrawek papieru i trochę sznurka, a radość ? ogromna! ? powiedziała Marta Siatka, koordynator projektów edukacyjnych w firmie Abrys, odpowiedzialna za warsztaty tworzenia recyklingowej biżuterii. 

W drugiej części kreatywnych zmagań tematem przewodnim stał się recyklingowy plastik. Dzieci na własne oczy mogły przekonać się, że z butelek typu PET można zrobić barwne kolczyki przypominające szklane witraże, z powodzeniem konkurujące z profesjonalną biżuterią.

? Takiej biżuterii nie powstydziłaby się żadna kobieta. Dowodem na to było duże zaangażowanie pań, które razem z dziećmi przychodziły na zajęcia by wykonać dla siebie kolczyki. Wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem tego, jakie niesamowite rzeczy można wykonać z odpadów. Tego typu zajęcia w praktyczny sposób uczą tego, że odpady mogą stanowić wartość ? dodała M. Siatka.

Zajęcia na zlecenie Zakładu Gospodarki Komunalnej zrealizował dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

Marta Siatka, koordynator projektów edukacyjnych, ABRYS

GALERIA

8

5

4

3

2

1

9

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię