Gmina Trzemeszno rozpoczęła właśnie realizację projektu pn. „Badając glebę i wodę poznajesz lokalną przyrodę”. Do połowy listopada br. w pięciu placówkach edukacyjnych (szkoły podstawowe i gimnazjum), leżących na terenie gminy, będą odbywały się zajęcia edukacyjne, które będą łączyły teorię z praktyką. 

W zajęciach będą brali udział uczniowie, uczęszczający na zajęcia dodatkowe z przyrody bądź biologii. Grupy zajęciowe będą maksymalnie 20 – 0s0bowe, dzięki czemu będzie możliwe prowadzenie zajęć w sposób aktywizujący uczniów. Każda placówka biorąca udział w projekcie zostanie wyposażona w walizki ekobadacza, zawierające elementy niezbędne do oznaczania m.in. azotanów, azotynów, skali twardości, a także pH wody oraz określenia kwasowości gleby. Oprócz walizki szkoły otrzymają także zestawy służące do poboru próbek wody oraz gleby.

W ramach projektu odbędzie się 30 zajęć w pięciu placówkach. W każdej z nich raz w miesiącu (od września do listopada br.) będą realizowane lekcje, składające się z dwóch bloków – części teoretycznej oraz praktycznej  (badań wody i gleby, dokonywanych w terenie). Zajęcia będą oparte na kilku zagadnieniach: jak powstaje gleba, gleba i jej znaczenie w życiu roślin, dlaczego stosujemy nawozy mineralne, erozja gleb, przyczyny i skutki eutrofizacji wód, życie w wodzie, a także znaczenie małej retencji wody na obszarach rolniczych.

W projekcie biorą udział następujące szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 w Trzemesznie, Zespół Szkół w Trzemżalu, Szkołą Podstawowa nr 2 w Trzemesznie, Gimnazjum w Trzemesznie oraz Zespół Szkół w Kruchowie. 

21 września w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzemesznie odbyły się pierwsze zajęcia, otwierające projekt „Badając glebę i wodę poznajesz lokalną przyrodę”. Dzieci najpierw dyskutowały na temat roli wody w przyrodzie, zasobów wody na Ziemi, a także obiegu wody w przyrodzie, a następnie w terenie dokonywały poboru próbek wody i wykorzystując walizkę ekobadacza oceniały jej jakość (kolor, przejrzystość, kwasowość, twardość itp.). Swoje obserwacje pomiarowe wpisywały do przygotowanych przez prowadzącego kart pracy.

Zajęcia edukacyjne w ramach projektu „Badając glebę i wodę poznajesz lokalną przyrodę” są realizowane przez Dział Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS.

logo_wfosigw_w_poznaniu

Projekt „Badając glebę i wodę poznajesz lokalną przyrodę” jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

GALERIA ZDJĘĆ

DSC_0490 DSC_0498 DSC_0500 DSC_0501 DSC_0504 DSC_0506 DSC_0507 DSC_0519 DSC_0522 DSC_0523 DSC_0526 DSC_0531 DSC_0535 DSC_0537 DSC_0540

Fot. M. Masłowska-Bandosz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię