W niedzielę 20 maja podczas gdańskiego ?Diving Day? Fundacja Nasza Ziemia oficjalnie rozpoczęła działania w ramach szóstej edycji kampanii informacyjno-edukacyjnej ?Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku?.

Tegoroczna akcja przebiegać będzie pod hasłem „Bałtyk też może..” i będzie największą ze wszystkich dotychczas organizowanych. Najważniejszym wydarzeniem przewidzianym ramach kampanii jest trwający od 16 do 29 lipca Marsz Bałtycki, udział w którym potwierdziła już Kancelaria Prezydenta RP.

Akcja Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku została zainicjowana 6 lat temu przez Fundację Nasza Ziemia aby zwrócić uwagę mieszkańców krajów nadbałtyckich na problem zanieczyszczenia morza. Przez 6 lat trwania kampanii poruszane były między innymi tematy zagubionych sieci, rybackich odpowiedzialnego dozowania detergentów i dbania o zasoby naturalne. W związku z rosnącą wagą problemów dręczących ekosystem Bałtyku tegoroczne hasło akcji „Bałtyk też może…” ma otwartą formę, która pomaga poruszyć wiele tematów jednocześnie (zanieczyszczenie wody jak i potrzebę ochrony bioróżnorodności i odbudowy bałtyckich zasobów ryb).

Bałtyk tez może…
…być czysty
…być bioróżnorodny
…być pełen ryb

Wydarzeniem kulminacyjnym tegorocznych działań Fundacji Nasza Ziemia i Fundacji Sprzątanie Świata-Polska będzie przemarsz wybrzeżem otwartego morza od Międzyzdrojów do Helu. Podczas marszu przeprowadzony zostanie monitoring wybranych elementów środowiska przyrodniczego i czystości nadbałtyckich plaż. Bałtycki Marsz rozpoczną i zakończą happeningi w Międzyzdrojach i Helu, zorganizowane wspólnie z lokalnymi partnerami, między innymi ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii
Uniwersytetu Gdańskiego na Helu. W związku z trawającymi w tym roku ostatnimi pracami nad reformą Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej znaczna część działań prowadzonych w ramach tegorocznej kampanii zostanie poświęcona tematyce przełowienia zasobów ryb. Marsz oraz wydarzenia otwierające i zamykające będą realizowane pod szyldem Europejskich Tygodni Ryb ustanowionych przez koalicję OCEAN2012. Pamiętajmy, że to właśnie teraz – podczas toczącego się procesu reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa – mamy szansę wpływać na decydentów, domagając się odbudowy zasobów ryb i przywrócenia równowagi ekosystemów morskich.

20 maja ruszył również nabór zgłoszeń do konkursu dla gmin z terenów nadmorskich “Gmina przyjazna Bałtykowi”, który oceni działania edukacyjne i informacyjne gmin dotyczące ochrony terenów przybrzeżnych oraz ich dbałość o jakość i stan infrastruktury służącej utrzymaniu czystości i porządku na plażach.

Patronat medialny nad Międzynarodowym Sprzątaniem Bałtyku 2012 objął magazyn National Geographic Polska. Więcej szczegółów dotyczących tegorocznej akcji na stronie www.naszaziemia.pl.

Informacja powstała w ramach Kampanii na Rzecz Rozwoju Zrównoważonego dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

KONTAKT Z ORGANIZATORAMI:

Fundacja Nasza Ziemia
ul. Hoża 3 m. 5
00-528 Warszawa
E-mail: [email protected]
Telefon / faks:
(48-22) 622-81-18
(48-22) 622-98-68

http://www.naszaziemia.pl

Logo Fundacji „Nasza Ziemia”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię