Szkoła Leśna na Barbarce zaprasza na spotkanie dotyczące obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu. Spotkanie odbędzie się jutro i potrwa od 15.00 do 17.00.

Miejsce: parking przy polanie górnej w Osadzie Leśnej Barbarka

W programie:
•    Prelekcja na temat Sprawiedliwego Handlu – prowadzący Allen Ottaro z Kenii
•    Degustacja kawy fair trade
•    Gra ekologiczna „Fair trade”
•    Koncert muzyki etno wraz nauka gry na bębnach
•    Konkursy i zabawy dla najmłodszych

Spotkania w ramach obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu organizowane są także w rożnych miastach w Polsce we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Sprawiedliwego Handlu, który jest członkiem World Fair Trade Organization (WFTO).

Sprawiedliwy Handel – co to znaczy?

Współczesny człowiek każdego dnia korzysta z różnorakich usług i staje się tym samym konsumentem. Kupując dokonujemy wyboru spośród różnych towarów. Nasze decyzje zakupowe podejmowane są często pośpiesznie w sklepie czy supermarkecie i zapadają pod wpływem atrakcyjnej ceny, reklamy czy promocji.

Większość z nas dokonując wyboru określonej usługi lub towaru zastanawia się przeważnie jedynie nad tym czy dany produkt spełni jego indywidualne oczekiwania, a nie myśli o tym gdzie i w jakich warunkach produkt został wytworzony. Nie zdajemy sobie sprawy, że każda wydana złotówka wpływa na kształt świata.

W ostatnich latach bardzo wiele wielkich korporacji z krajów zachodnich przeniosło swoje fabryki do krajów tzw. Trzeciego Świata, bo po by zwiększyć swoje dochody. Niewiele  z nas wie, że pracownicy takich fabryk pracują po kilkanaście godzin dziennie za pieniądze, które wystarczają im zaledwie na jedzenie, mieszkają w skandalicznych warunkach i nie mają zapewnionych żadnych praw pracowniczych i socjalnych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku właścicieli i pracowników plantacji w Azji czy Afryce. Większość zysków ze sprzedaży ich produktów, tj. kawa czy kakao, zabierają pośrednicy między konsumentami a producentami, którzy żyją na skraju nędzy. 

Sprawiedliwy handel (fair trade) to forma pomocy rozwojowej społeczności drobnych producentów i pracowników globalnego Południa, która realizowana jest z udziałem konsumentów przez organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa.

Zasady sprawiedliwego handlu:
•    dokonywanie zakupów bezpośrednio u drobnych producentów z pominięciem pośredników,
•    gwarancja minimalnej ceny,
•    umowy długoterminowe, które zapewniają producentom planowanie i rozwój,
•    ochrona praw kobiet, dzieci i ludności rdzennej oraz wykluczenie eksploatacji pracy dzieci i niewolników;
•    zapewnienie bezpiecznych i godnych warunków pracy,
•    poszanowanie środowiska naturalnego,
•    promocja produkcji żywności metodami biologicznymi,
•    używanie specjalnych znaków handlowych, przyznawanych przez certyfikowane organizacje Sprawiedliwego Handlu.

Międzynarodowy Dzień Sprawiedliwego Handlu obchodzony jest corocznie w drugą sobotę maja i jest doskonałą okazją do przypomnienia konsumentom, iż kupując produkty z certyfikatem fair trade pomagamy zwalczać eksploatację dzieci, niewolnictwo i nędzę, wspieramy rozwój lokalnej społeczności z krajów rozwijających się, a w zamian otrzymujemy produkty najwyżej jakości.

 

Jedną z głównych zasad Fair Trade jest ochrona praw kobiet, dzieci i ludności rdzennej. / Fot. sprawiedliwyhandel.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię