Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego odbywa się konkurs na zbiórkę zużytych baterii. Konkurs nawiązuje do ustawy o bateriach i akumulatorach, która określa m.in. jak postępować w sytuacjach wprowadzania do obrotu oraz stosowania baterii i akumulatorów, a także gospodarowania nimi jako odpadami w momencie, gdy zostały zużyte i nieprzydatne ich użytkownikom.

Placówek publicznych (przedszkoli, szkół podstawowych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych) przez najbliższe tygodnie będą zbierać zużyte baterie. O zwycięstwie decyduje waga zebranych baterii w przeliczeniu na liczbę uczniów w danej placówce. Zbiórka potrwa od 1 października do 17 listopada. Ważenie zebranych baterii odbędzie się od 18 do 22 listopada.

Konkurs ma charakter wojewódzki. Chęć udziału w konkursie należy potwierdzić wysłaniem karty zgłoszeniowej na adres e-mail: [email protected] do 7 października 2013 roku. W przypadku braku możliwości przesłania karty zgłoszeniowej drogą elektroniczną, można wysłać ją faksem pod nr 89 512 54 49.

Zużyte baterie – co dalej?
Polacy rocznie zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii, zawierających metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć), które nie ulegają neutralizacji i redukcji oraz szkodliwe substancje takie jak lit i mangan. Baterie mają bardzo krótki żywot i szybko trafiają do kosza, a uwalniane z nich metale ciężkie oraz cały szereg substancji toksycznych lub żrących wchodzących w skład baterii stanowią poważne zagrożenie.

Ołów – jest pierwiastkiem trującym i praktycznie niezniszczalnym. Związki ołowiu mają negatywny wpływ na stan zdrowia organizmów żywych, na rozwój roślin i procesy zachodzące w środowisku wodnym. U ludzi ołów uszkadza praktycznie wszystkie komórki i narządy. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży.     Kadm – jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym. Niezależnie od drogi wchłaniania, głównym miejscem magazynowania metalu są wątroba i nerki, a także trzustka, jelita i gruczoły, oraz płuca. Powoduje anemię i choroby kostne.    
Rtęć – związek silnie trujący. Do organizmu dostaje się zarówno przez przewód pokarmowy, jak i przez drogi oddechowe. Najsilniejszy szkodliwy wpływ rtęci dotyczy ośrodkowego układu nerwowego.

90% baterii używanych w Polsce to baterie jednorazowe, najczęściej to baterie cynkowo-manganowe. Baterie alkaliczne są jeszcze w Polsce stosowane stosunkowo rzadko w porównaniu do innych krajów europejskich. Bez względu na fakt, iż używane w Polsce baterie w zależności od ich rodzaju, zawierają różną ilość substancji szkodliwych dla środowiska, należy zbierać wszystkie zużyte baterie i przekazywać je do punktów selektywnej zbiórki, gdyż niezależnie od ich składu chemicznego, ich wpływ na nasze życie i zdrowie nie jest obojętny. Odzyskanie baterii i ich odpowiednie przetworzenie jest możliwe tylko po oddzieleniu ich od strumienia pozostałych odpadów komunalnych.

WSZYSTKIE BATERIE SĄ ODPADAMI NIEBEZPIECZNYMI!

Wiele niebezpiecznych dla środowiska baterii kończy swój żywot na śmietniku, ponieważ tylko niektórzy z nas segregują odpady w swoich gospodarstwach domowych. Fakt ten często wynika z niewiedzy na temat prawidłowego postępowania z różnymi odpadami komunalnymi oraz braku świadomości o szkodliwości baterii dla środowiska naturalnego. Traktując wszystkie baterie i akumulatory jako odpady niebezpieczne uchronimy siebie i środowisko naturalne od ich szkodliwego wpływu.

TWOJE POSTĘPOWANIE MA OGROMNE ZNACZENIE

Jeżeli zdecydujesz się na zbieranie zużytych baterii i oddawanie ich do jednego z punktów selektywnej zbiórki, wyznaczonych w Twojej gminie, dbasz tym samym o środowisko naturalne dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Wystarczy jedynie:

  •     Oddzielać wszystkie baterie od pozostałych odpadów,
  •     Pamiętać o bateriach ukrytych w różnych przedmiotach,
  •     Regularnie odnosić zużyte baterie do punktów zbiórki zużytych baterii.

Baterii i akumulatorów małogabarytowych nie trzeba oddawać do punktów zbiórki bezpośrednio po ich zużyciu. Można je zbierać w sposób selektywny w domu, w woreczku bądź pudełku kartonowym. Ważne aby baterie nie trafiały do kosza na śmieci wraz z innymi odpadami. Regularnie zanoś zebrane przez siebie baterie i akumulatory do wyznaczonych w Twoim mieście czy gminie punktów zbiórki.

Źródło: www.ogniwa-paliwowe.info

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię