Nadleśnictwo Lutowiska planuje na ten rok bogatą ofertę zajęć z zakresu edukacji leśnej. W planach liczne akcje, konkursy, wystawy, prelekcje, pogadanki, zajęcia terenowe.W styczniu odbyła się akcja dokarmiania ptaków i zwierzyny łownej. Uczestniczyli w niej uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Czarnej i w Lutowiskach. Akcja polegała na rozwiezieniu karmy i uczestnictwie w pogadankach tematycznych. Luty to czas na konkursu „O Bieszczadach wiem prawie wszystko”.

Wiele wydarzeń czeka na dzieci okolicznych miejscowości w kwietniu: akcja „Sprzątanie Świata” (akcja będzie powtórzona we wrześniu), akcja „Chrońmy las przed pożarem" (edukacja przeciwpożarowa), konkurs „Czysty las” w ramach IV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Czysty las”, organizowanego przez Lasy Państwowe i Towarzystwo Przyjaciół Lasu,  Konkurs wiedzy o patronie Gimnazjum w Czarnej – profesorze Stefanie Myczkowskim (wielki przyrodnik związany z Bieszczadami),  „O czym szumią drzewa” – konkurs literacki i plastyczny w ramach konkursu wiedzy o prof. Myczkowskim, patronie Gimnazjum w Czarnej.

Także wiosną będzie miała miejsce akcja „Święto Lasu", skierowana do uczniów Szkół Podstawowych w Czarnej, Lutowiskach, Polanie i Zatwarnicy, Gimnazjów w Czarnej i w Lutowiskach oraz dorosłych mieszkańców gminy. Akcja polegać będzie na przedstawieniu tematów odnowień, zalesień oraz zadrzewień wraz z sadzeniem drzew i krzewów.

Wiosną odbędzie się „Międzyszkolny konkurs wiedzy o lesie”, dotyczący wiedzy leśnej, w szczególności procesów zachodzących w ekosystemach leśnych, budowie piętrowej lasu oraz gatunków roślin i zwierząt w nich występujących.

W czerwcu przewidziano dwa konkursy: „Bieszczady w oczach dziecka” oraz „Jak zachować się w lesie”. 

Na jesień zaplanowano wiele konkursów: międzygimnazjalny konkurs wiedzy przyrodniczo-historycznej,  konkurs „Przyroda bieszczadzka w baśniach, podaniach i legendach”, „Konkurs przyrodniczo-edukacyjny” z okazji Święta Drzewa, konkurs „Wiedzy o drzewach”, konkurs „Drzewa – las – leśniczy”, „Drzewo – konkurs plastyczny”  i konkurs „Czy znasz bieszczadzkie drzewa i krzewy”. 

Tradycyjnie już w grudniu zostanie przeprowadzona akcja  „Choinka dla szkoły", związana z dostarczaniem świerków do miejscowych szkół. Ponadto odbędzie się konkurs „O lesie wiem prawie wszystko” i akcja „Las od nasionka" (zajęcia w lesie).

Źródło: www.krosno.lasy.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię