Około 40 tysięcy osób wzięło udział w finale obchodów Dnia Ziemi w Warszawie. Jego hasło ?Różnorodność biologiczna w nas, różnorodność biologiczna wokół nas” nawiązywało do trwającego obecnie Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej. W wydarzeniu, które odbyło się 25 kwietnia br., wziął udział Minister Środowiska Andrzej Kraszewski, który posadził na Polu Mokotowskim okolicznościowe drzewko.

Podczas festynu podsumowującego obchody Dnia Ziemi, Ministerstwo Środowiska zaproponowało atrakcyjne formy edukacyjne, których celem było zachęcenie dzieci, młodzieży, a także dorosłych do zmiany stylu życia na ekologiczny.
 
Na terenie miasteczka Ministerstwa Środowiska na najmłodszych czekał teatrzyk ekologiczny na temat różnorodności biologicznej, gry, zabawy, rebusy, konkursy i zając Maurycy Marchewka, bohater strony internetowej MŚ dla dzieci. Dorośli mogli natomiast zapoznawać się z aktualnymi informacjami na temat prowadzonych działań na rzecz ochrony środowiska, a dzięki specjalnemu kalkulatorowi dowiedzieć się, ile dwutlenku węgla emitują do środowiska ich gospodarstwa domowe.

Oprócz Ministerstwa Środowiska w obchodach Dnia Ziemi wzięło udział wiele organizacji i instytucji, m.in.: Państwowy Instytut Geologiczny, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Instytut Ochrony Środowiska oraz liczne stowarzyszenia, fundacje i koła naukowe. Swoje reprezentacje miały również Parki Narodowe.

Na uczestników święta czekały happeningi i wystawy. Odbyła się także akcja „I Ty posadź swoje drzewko”. Z wielkim powodzeniem działał również punkt zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii i świetlówek, w którym każdy kto przyniósł tego typu sprzęt otrzymywał sadzonkę rośliny balkonowej lub ekotorbę. Nie zabrakło „Stołu darów Ziemi” , na który składały się liczne ekspozycje oraz degustacje regionalnej, tradycyjnej i ekologicznej żywności.
 
Przypomnijmy, że hasło ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi nawiązywało do ustanowienia roku 2010 (przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych) – Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Obchody tego roku będą okazją do przeprowadzenia ogólnoświatowej kampanii mającej na celu podniesienie świadomości społecznej na temat różnorodności biologicznej, poprzez zwrócenie uwagi na znaczenie różnorodności biologicznej dla jakości życia człowieka, pokazanie dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie ochrony zasobów przyrodniczych oraz zachęcenie do podejmowania dalszych wzmożonych wysiłków na rzecz przeciwdziałania utracie różnorodności biologicznej. Ratowanie różnorodności biologicznej wymaga wysiłku każdego z nas.

Źródło: www.mos.gov.pl

Plakat tegorocznych obchodów Dnia Ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię