Pięć bloków tematycznych poświęconych zagadnieniom ornitologii, łączących prelekcje i obserwację ptaków w terenie, konkurs fotograficzny ?Migawki z ptasiego świata?, quiz wiedzowy dla uczniów, montaż budek lęgowych i karmników oraz materiały edukacyjne dla gmin ? tak bogato zapowiada się projekt ?Ptaki w Czterech Porach Roku?.

Ptaki nas nie zawiodły. Uczestnicy mieli okazje podziwiać: kowaliki, szpaki, krzyżówki. Na koniec wycieczki swoje wdzięki pięknie prezentowała nam pleszka ? relacjonował po pierwszym spotkaniu z uczniami z Zespole Szkół Specjalnych (ZSS) w Jarocinie – Bartosz Skrzypczak, z firmy Parus Projekt, realizującej projekt.

Młodzi ornitolodzy na start

Jarocińska placówka oświatowa jest jedna z dwóch szkół, biorących udział w projekcie. Kolejnym etapem spotkania były dwie prezentacje multimedialne, podczas których uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe informacje dotyczące budowy morfologicznej oraz anatomicznej ptaków oraz zapoznać się ze sylwetkami najczęściej spotykanych ptaków krajobrazu rolniczego. Spore zainteresowanie wzbudziły rozważania o gąsiorku oraz gawronach, których kolonia znajduje się w Jarocinie w rejonie ulicy Poznańskiej i Św. Ducha.

Działania edukacyjne rozpoczęły się 24 maja 2014 r.  spotkaniem z uczniami z Gimnazjum w Jaraczewie: Ze względu na niepewną pogodę postanowiliśmy zajęcia rozpocząć od spaceru tradycyjna już trasą na łąki jaraczewskie, które i tym razem pozwoliły nam podziwiać wiele ciekawych gatunków ptaków. Uczestnicy zostali wyposażeni w lornetki i wyruszyliśmy na spacer. Nasza spotkanie rozpoczęło się od obserwacji sierpówki, która swoje gniazdo założyła na budynku szkoły później obserwowaliśmy dymówki oraz wszechobecne mazurki. Na łąkach przywitała nas gąsiorek oraz myszołów. Na najciekawszą obserwację nie trzeba było długo czekać ze świeżo skoszonej łąki poderwał się majestatyczny bocian czarny, który wzbudził podziw wśród młodych ornitologów.

Na bogato!

W ramach działań projektowych zaplanowanych jest pięć spotkań z młodzieżą ? bloki tematyczne składają się z prelekcji w sali oraz obserwacji ptaków w terenie. Wycieczki terenowe mają nauczyć młodzież, jak właściwie zachowywać się na spotkaniach z przyrodą oraz dają wyjątkową możliwość poznania ptaków w ich naturalnym środowisku.

Podczas spotkań, dzieci i młodzież przypomną sobie podstawowe informacje o budowie morfologicznej ptaków, dowiedzą się, czemu służy znakowanie, poznają lepiej bociana, a także fenomen ptasich wędrówek i cyklu życiowego ptaku. Co cenne, projekt łączy teorię z praktyką ? młodzież na własne oczy zobaczy np. wieszanie budek lęgowych oraz dowie się, gdzie takie ?ptasie domki? powinno się umieszczać. By nagrodzić najpilniejszych, na końcu zostanie zrealizowany quiz wiedzowy, a w nagrodę do szkół powędrują tablice edukacyjne o tematyce ornitologicznej.

Działania edukacyjne obejmą także pracowników jednostek samorządu terytorialnego, do których skierowany jest biuletyn informacyjny. Zaplanowana na wrzesień publikacja będzie stanowiła materiał informacyjno-edukacyjny na  przedstawianych w projekcie treści, tj. zagadnień: aktywnej ochrony ptaków, dokarmiania, lęgu ptaków, znakowania, wędrówek z włączeniem analizy newralgicznych problemów z ptakami, z jakimi borykają się samorządy (tj. m.in. ochrona gniazd przy termomodernizacji budynków; podmioty odpowiadające za opiekę nad rannymi ptakami).

Biuletyn będzie miał charakter edukacyjny i zachęcający czytelników do podejmowania działań w kierunku ochrony ptaków oraz przekazywania wiedzy ? z uwagi na zamierzoną „kaskadowość” działań edukacyjnych ? przepływ informacji i rzetelnej wiedzy na temat ochrony ptaków od jednostek samorządu terytorialnego do mieszkańców oraz do szkół.

Piękno ptasiego świata

W ramach projektu zrealizowany zostanie ogólnopolski fotograficzny konkurs o tematyce ornitologicznej ?Migawki z ptasiego świata?.  Celem Konkursu Fotograficznego jest uświadomienie dzieciom, młodzieży i dorosłym z całej Polski piękna i różnorodności awifauny (od skali makro po skalę mikro), zagrożeń, jakie czyhają na ptaki oraz wskazanie potrzeby ochrony ptaków. Na konkurs mogą być przysyłane prace aktualne, jak i wykonane w przeszłości.

Przedmiotem Konkursu są autorskie amatorskie prace fotograficzne, wykonane i nadesłane przez uczestników Konkursu. Konkurs będzie trwał od 15 czerwca 2014 r. w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież, dorośli. Rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu.

Oceny prac nadesłanych na Konkurs dokona powołane przez Organizatora Jury, biorąc między innymi pod uwagę ich oryginalność i wyjątkowość. Do wygrania m.in. kursy profesjonalnej fotografii, zestaw ptaków gipsowych, lornetki i literatury ornitologiczna.

Projekt ?Ptaki w Czterech Porach Roku? został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Patronat medialny sprawuje portal ZielonaLekcja.pl.

Więcej informacji

Źródło fotografii: archiwum projektu „Ptaki w Czterech Porach Roku”

Projekt na FB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię